Ústecký kraj - V rámci Ústeckého kraje policisté prověřují podvodná jednání, při kterých desítky poškozených přišly o nemalé finanční prostředky.
Poškození reagovali na podvodné emaily či telefonáty a pachatelům vyzrazením přístupových údajů umožnili vzdálený přístup ke svému bankovnímu účtu, a to vždy pod legendou údajného bezpečnostního důvodu, kdy jejich služby v internetovém bankovnictví byly zablokovány či jinak omezeny. V nabídce byla možnost odblokování se zadáním přístupových údajů, přičemž podvedení poškození tyto údaje tj. identifikaci bankovního účtu a heslo tímto způsobem předali pachateli.
V některých případech také pachateli sdělili údaje zaslané na jejich telefonní číslo ze strany banky. Policisté evidují statisícové, v několika případech i milionové škody.
Fiktivní blokace karty. Zdroj: Policie ČR
"Apelujeme na občany, aby byli velmi obezřetní při zabezpečení vstupních hesel do služeb internetového bankovnictví a také, aby si střežili citlivé údaje ke svým platebním kartám," sdělila policejní mluvčí Alena Bartošová.
• Nereagujte na emaily či telefonáty, kterými se kdosi vydává za pracovníka banky a chce pod záminkou získat přístupové údaje – BANKA PO SVÝCH KLIENTECH TOUTO CESTOU NIKDY NEPOŽADUJE PŘÍSTUPOVÁ HESLA A NIKDY NEZASÍLÁ KLIENTŮM JAKÉKOLIV ODKAZY NA WEBOVÉ STRÁNKY ANI FORMULÁŘE, KDE MAJÍ TYTO ÚDAJE VYPLNIT!
Podvodný email. Zdroj: Policie ČR
Phisingové zprávy je možno také odhalit při bližším zkoumání názvu emailové schránky odesílatele nebo přímo z internetového odkazu, který vás nasměruje na podvodné stránky, který vypadají jako pravé. Pro příklad je v přiložených souborech uveden „phishingový“ email nebo odkaz na podvodné stránky. Takovéto phishingové zprávy byly k poškozeným směřovány z různých „bankovních“ ústavů.
Většina z nás obdobné hromadně odesílané emaily může najít i ve své emailové schránce např. ve složce „spam“, kdy můžete být podvodně osloveni i bankovním domem o bezpečnostním riziku na vašem účtu, ačkoli zde nemáte založen žádný bankovní účet.
V souvislosti s prověřováním případů policisté zároveň žádají veřejnost o pomoc při ustanovení neznámé osoby na přiložených fotografiích a identikitu. Jedná se o muže, který byl zachycen u bankomatu v Praze a mohl by pomoci s objasněním případů.
"Informace přijmeme na lince 158 případně na emailu:
Pravá url banky. Zdroj: Policie ČR