KOMENTÁŘ EKONOMA: Zdražování nafty v Česku pokračuje v ostrém tempu. A bude hůř!
Ilustrační foto: CC0
Chomutov

ČR - Zdražování nafty včera pokračovalo v poměrně rychlém tempu – které jen tak nepoleví. Za jediný den nafta u českých čerpacích stanic podražila průměrně o 19 haléřů na litr, vyplývá z dnes zveřejněných údajů CCS. Od začátku srpna už tak její cena vzrostla v souhrnu v průměru o zhruba 3,50 koruny na litr. Co na situaci říká jeden z našich předních ekonomů Lukáš Kovanda?

Hlavním důvodem uvedeného zdražení je pochopitelně zvýšení spotřební daně z motorové nafty k 1. srpnu, k němuž z letošního pohledu došlo v ten takřka nejméně vhodný okamžik.

Cena ropy na světových trzích se totiž blíží i dnes k úrovni maxim letošního roku, podobně jako cena velkoobchodně prodávané nafty na komoditní burze v Rotterdamu (viz graf níže). Nafta v Rottedamu zdražila od začátku července o výrazných zhruba 36 procent. Koruna vůči dolaru navíc v posledním zhruba týdnu oslabila nad svůj letošní průměrný kurs vůči americké měně, v níž se ropa i paliva v Rotterdamu obchodují, což jen dále stupňuje tlak na růst cen u českých čerpacích stanic.

Koruna oslabuje i kvůli poměrně nečekanému a z hlediska čistě dopadu na řidiče nešťastnému kroku České národní banky z minulého týdne, kdy formálně opustila svůj takřka patnáct měsíců trvající závazek intervenovat za silnější korunu.

Část čerpacích stanic v ČR a dalších článků v řetězci zajištění dodávek pohonných hmot navíc využívá tohoto poměrně mimořádného, nepřehledného souběhu okolností a mediálního „haló“ kolem zvýšení spotřební daně k alespoň přechodnému navýšení vlastní marže.

Řidiči se tak musí ještě před koncem léta připravit na další zdražování, u nafty průměrně až o dvě koruny na litr.

Důvodem zdražení ropy a paliv v Rotterdamu je zejména omezení těžby ropy v režii tandemu Saúdská Arábie a Rusko. V posledních hodinách se ale přidává další příčina: stávka pracovníků několika zařízení na zpracování zkapalněného zemního plynu v Austrálii. Hrozící citelný pokles vývozu zkapalněného plynu z Austrálie, klíčového světového exportéra, už včera zvedl burzovní cenu plynu v EU nejvíce od začátku invaze Ruska na Ukrajinu. Potvrzuje se nepříjemná vratkost ceny dodávek zkapalněného plynu, které EU zřejmě bude čelit dlouhodobě, a to kvůli závislosti na dodávkách z dálav právě typu Austrálie. Zdražování plynu následně ještě umocňuje zdražování nafty, neboť náhražkou plynu je třeba v průmyslu topná nafta, takže australská stávka nakonec může zvednout cenu pohonných hmot právě i českým motoristům.

Nafta na burze v Rotterdamu zdražila od začátku července o výrazných 36 procent (zdroj: Bloomberg).

image001

REKLAMA

Podmínky užití

Texty označené jako (PR) nebo (PI) případně Reklamní sdělení či Sponzorováno jsou placenou inzercí.

Obsah tohoto webu je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování obsahu tohoto webu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu vydavatele webu výslovně zakázáno.

Za obsah inzerátů nese odpovědnost jejich zadavatel. Redakce se nemusí s obsahem inzerátů ztotožňovat a nenese žádnou odpovědnost za případné škody, které jejich zveřejněním vzniknou.

Nahoru