Zbytečná pomoc. Lidé nosí do záchranné stanice úplně zdravá mláďata
Ilustrační foto. Zdroj: facebook/zoopark
Chomutov

Chomutov - Během jarních měsíců přijímají pracovníci záchranné stanice pro handicapované živočichy v Podkrušnohorském zooparku často zcela zdravá mláďata ptáků a dravců a často řeší telefonáty nejistých zachránců. Většinou není třeba zachraňovat ptáčata, ani zdánlivě vypadlá z hnízda. Je totiž pravděpodobné, že se právě učí létat.

Například mláďata drozdů, sýkor, vrabců, kosů a ostatních pěvců neumějí po opuštění hnízda létat a trvá jim několik dní, než se to naučí. Z tohoto důvodu posedávají v keřích nebo na zemi a rodiče je tam pravidelně krmí. Ani mladé sovy a dravci neumějí zpočátku létat. Proto posedávají na větvích a pískáním se dožadují potravy od rodičů.

Pokud chcete opravdu pomoci, stačí se řídit jednoduchými pravidly. Pomoc potřebují zvířata zjevně zraněná, silně promoklá, napadaná psem či kočkou, zvířata s viditelným množstvím parazitů, například blech či vší, zvířata, v jejichž blízkosti jsou mrtví rodiče nebo sourozenci a zvířata v bezprostředním nebezpečí, například od jedoucích aut.

Podobná pravidla platí u všech zvířat, aktuálně mohou lidé v přírodě narazit na malé zajíce či srnce. Pokud se jim zdají opuštěná, v naprosté většině případů to tak není. Nejdůležitější je nezasahovat zbytečně do chodu přírody a používat zdravý rozum.

REKLAMA

Podmínky užití

Texty označené jako (PR) nebo (PI) případně Reklamní sdělení či Sponzorováno jsou placenou inzercí.

Obsah tohoto webu je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování obsahu tohoto webu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu vydavatele webu výslovně zakázáno.

Za obsah inzerátů nese odpovědnost jejich zadavatel. Redakce se nemusí s obsahem inzerátů ztotožňovat a nenese žádnou odpovědnost za případné škody, které jejich zveřejněním vzniknou.

Nahoru