Míša, Honzík, Patrik. Policisté zatím nenašli tři děti z Ústeckého kraje. Pohřešované děti dnes připomínají pomněnky
Tomáš Kohout, vedoucí 2. oddělení, SKPV - Odbor obecné kriminality Ústí nad Labem. Foto: Oldřich Hájek
Chomutov

Ústecký kraj – Devět desítek pohřešovaných dětí hledali v loňském roce policisté v Ústeckém kraji. Aktuálně není v jejich pátrání žádné, dlouhodobě se ale pohřešují tři děti. Ani po letech se nenašly.

Pohřešované děti připomíná vždy 25. května takzvaný Pomněnkový den. Náš zpravodajský server při této příležitosti požádal o rozhovor Tomáše Kohouta, vedoucího 2. oddělení obecné kriminality krajské policie v Ústeckém kraji. Zavzpomínal mimo jiné na tři děti, které se zatím nenašly.

V posledních letech asi mediálně nejznámější je případ Michaely Patricie Muzikářové z Ústí. Pohřešovaná je od začátku roku 2017. Bylo jí dvanáct let. Pravděpodobně se stala obětí trestného činu. Vyšetřování ale nebylo ukončeno a nikomu nebylo sděleno obvinění. „Udělalo se v tomto případě maximum, zapojili jsme všechny možnosti a prostředky,“ vypráví k případu Tomáš Kohout. „Je to velké zklamání, že nedošlo k jejímu vypátrání,“ dodává. Policisté se i v poslední době zabývali jedním z poznatků, který se ale nepotvrdil.

Nikdy se také nenašlo tělo tehdy osmiletého Jana Štefuci, který v roce 2005 spadl do rozvodněného přivaděče v Chomutově. „Víme bezpečně, že utonul, byli na to svědci,“ dodává šéf pátračů. Podobný osud potkal také o sedm let později devítiletého Patrika Tuťa v Předlicích.

Mezinárodní den pohřešovaných dětí, takzvaný POMNĚNKOVÝ DEN, letos připomíná policie společně s Markem Ztraceným.

https://www.youtube.com/watch?v=OvSuLhyRCcI

Pomáhá systém Dítě v ohrožení

Tým pátračů v Ústeckém kraji tvoří dva až tři policisté v každém okrese a dva lidé na krajském ředitelství. Policisté také využívají moderní technologie, kromě vrtulníku s termovizí třeba i drony.

Pohřešování dítěte je vždy velice závažná událost, při které se aktivuje maximální počet sil a prostředků nejen Policie České republiky, ale i dalších složek Integrovaného záchranného systému a v poslední době i přibývajících dobrovolnických organizací. V případě pátrání po pohřešovaném dítěti, které může být ohroženo na zdraví či životě, se využívá Národní koordinační mechanismus pátrání po pohřešovaných dětech. Díky tomuto efektivnímu nástroji se informace o pohřešování dostává velmi rychle k veřejnosti. „Dítě v ohrožení je systém, který pomáhá v rychlém nalezení dítěte,“ říká Tomáš Kohout.

„Při pátrání po dětech je důležitá rychlost zahájení pátrání, zapojení široké veřejnosti a také aktuálnost zjištěných informací o dítěti. I z toho důvodu je nutné při oznamování pohřešování předat policii co nejvíc informací o dítěti. Nejlépe aktuální fotografii, popis oblečení, informace o zdravotním stavu, kontakty na kamarády a další“, doporučuje Jan Rybár, vedoucí odboru pátrání Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování.

S dětmi komunikujte

V rámci prevence je důležité s dětmi především komunikovat a z pohledu rodiče nebo osoby, které je dítě svěřeno, také mít přehled o tom, s kým se stýká, kam chodí apod. S ohledem na pandemii covid-19 je ze statistického hlediska za loňský rok patrný pokles pohřešovaných dětí. Ke zmiňovanému poklesu došlo zejména z důvodu distanční výuky, home office rodičů, uzavření některých provozoven a samozřejmě kvůli vládním opatřením a s nimi spojenými kontrolami dodržování nařízení ze strany Policie České republiky.

Proč pomněnka?

Tradici tzv. pomněnkového dne si připomínáme od 80. let 20. století. 25. května 1979 se v New Yorku cestou do školy ztratil šestiletý Etan. V tu dobu kvetly pomněnky, a přestože se rozběhlo rozsáhlé pátrání, včetně zveřejnění fotky na krabicích od mléka, nikdy nebyl nalezen. Pomněnka se tak stala symbolem pohřešovaných dětí.

REKLAMA

Podmínky užití

Texty označené jako (PR) nebo (PI) případně Reklamní sdělení či Sponzorováno jsou placenou inzercí.

Obsah tohoto webu je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování obsahu tohoto webu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu vydavatele webu výslovně zakázáno.

Za obsah inzerátů nese odpovědnost jejich zadavatel. Redakce se nemusí s obsahem inzerátů ztotožňovat a nenese žádnou odpovědnost za případné škody, které jejich zveřejněním vzniknou.

Nahoru