Jirkov - Než začal na Konzervatoři a střední škole Jana Deyla studovat hru na klavír a klarinet, sám se naučil hrát na kytaru, ukulele, saxofon, foukací harmoniku, cajon a Panovu flétnu. Čtyřiadvacetiletý Daniel z Jirkova je přitom kvůli předčasnému narození celý život zcela nevidomý. To mu však nezabránilo se od dětství náruživě věnovat hudbě. Nejen, že ji intenzivně studuje, ale často vystupuje i na benefičních koncertech Světlo pro Světlušku.
Nadační fond Českého rozhlasu Světluška, který podporuje organizace pomáhajícím lidem se zrakovými potížemi po celé České republice, ale i jednotlivce, a jeho Fond Kaufland zase na oplátku Danielovi přispívají na asistenci pro cesty do školy a zpět a umožňují mu účastnit se hudebních kurzů Ameropa. „Na nich se vždy naučím něco nového a setkám se s lidmi, kteří, stejně jako já, milují hudbu,“ pochvaluje si talentovaný muzikant.
Daniel však není zdaleka jediný, komu Světluška z Fondu Kaufland ulehčuje a zpříjemňuje život se zrakovým postižením. Do Fondu Kaufland každoročně putuje výtěžek z Vánoční sbírky pro Světlušku, která už tradičně vždy v prosinci probíhá ve všech prodejnách obchodního řetězce po celé republice. V minulém ročníku sbírky zákazníci se spoluúčastí řetězce darovali rekordních 20 milionů korun, které Světluška z Fondu Kaufland v grantových řízeních dále věnuje těm, kteří to opravdu potřebují. V rámci prvního a druhého kola grantového řízení rozdělil Nadační fond Českého rozhlasu v tomto roce již 6 262 092 korun organizacím pomáhajícím lidem se zrakovými potížemi po celé České republice, ale i jednotlivcům. Finanční částky pokrývají zejména asistenční, odlehčovací a průvodcovské služby, jež využijí nejen rodiče dětí se zrakovým postižením, ale například i senioři obtížně se orientující mimo svůj domov, dále nákup kompenzačních pomůcek k tréninku zraku zejména pro děti se zrakovým postižením, pro studenty na speciálních i běžných školách i seniory, kteří se díky kamerovým lupám mohou vracet ke svým zálibám.
Z Fondu Kaufland mohla Světluška v roce 2020 zřídit také Půjčovnu kompenzačních pomůcek a sportovního vybavení pro zrakově postižené s celorepublikovou působností, jež ročně pomůže desítkám lidí. Pomůcky si půjčují lidé, kteří je potřebují, nebo se jim vlastní rozbila či čekají na její vyřízení v rámci příspěvku od Úřadu práce. Nejčastěji zapůjčovanými artikly jsou kamerové lupy, mobilní telefony se speciálním softwarem, ale i tandemová kola. Finanční pomoc směřuje také do přípravy na samostatný život, podpory sportu a volnočasových aktivit nebo, tak jako v případě Daniela, do vzdělávání zrakově handicapovaných.