Kadaň - Na oslavy 30 let od návštěvy Václava Havla na severu dorazil v pátek i kníže Schwarzenberg. V kadaňském Orfeu byl jedním z těch, kdo na akci senátora Přemysla Rabase vzpomínali na někdejšího prezidenta, ochutnávali „yermelin“ od bývalého tibetského lámy nebo sledovali divadelní výstup s hnědou hmotou rozmatlávanou po pódiu i tělech herců.
HAVEL NECHTĚL POLÍVKU OD „PROTICIGANISTŮ“
Karel Schwarzenberg byl překvapením pro řadu přítomných, v programu totiž avizován nebyl. Přispěl ale hned v úvodu řadou historek. Vzpomněl třeba na to, jak spolu s Havlem hledali hostinec po přednášce v Litvínově. „Na venkově tehdy moc hospod nebylo. Hledali jsme, kde bychom dostali aspoň polívku. Konečně jedno světlo někde svítilo, hospoda otevřená. Jenže – na dveřích byl nápis ´Cikánům vstup zakázán´. Tak se ptal: Myslíte to vážně? Řekla: ´Ano´. Tak sorry, tady nemůžu zůstat, a jeli jsme dál,“ popsal kníže.
„Je Valentýn, říkal jsem si, kde je to propojení, a když se tu setkávají lidé, kteří mají blízko k pravdoláskařům, tak se do toho Valentýn tak nějak rovněž promítá, takže proč ne zrovna dneska. Chtěli jsme zavzpomínat na okamžik, kdy po revoluci Václav Havel přijel do Chomutova a do Kadaně a jak se od té doby region proměnil a jak se změnila společnost,“ nastínil v úvodu Přemysl Rabas smysl únorové akce, kterou se rozhodl uspořádat.
Na třicet let starém videu z návštěvy Havla, které se hostům mimo jiné promítlo, hovořil i tehdejší porevoluční starosta Chomutova Karel Mrázek, kterého mohli lidé spatřit i v publiku. Na prvním snímku níže je v roce 1990 v dokumentárním filmu, na druhém pak z nynějšího pátečního večera v Kadani.
PRVNÍ POREVOLUČNÍ STAROSTA CHOMUTOVA
„Neměl jsem k němu blízko,“ řekl nyní o Havlovi a hned dodal: „Byla to pro mě veliká persona.“ Někdejší čelní politik severočeského města se také zamyslel, proč jsou tady „lidé trochu jiní“, z čehož měl prý Havel větší srdcebol než ze zničeného životního prostředí. Jaký přesně byl jeho vztah k „prorokovi pravdy a lásky“ a jak neplánovaně se dostal do čela města, si můžete poslechnout ve videu.
https://www.youtube.com/watch?v=AafUCi5KgVQ
Netradiční formou se zpracování Havlových textů ujal divadelní soubor Špenát a kedlubna. Hnědou hmotu, která „cosi“ připomínala, házeli přitom nejprve do kyblíků, pak i na zem a nakonec se jí i navzájem potírali nebo napsali nápis „Svoboda“ na pódiové parkety. „Jde to umýt vodou. Je to běžná keramická hmota, co se používá ve výtvarce,“ reagovali po skončení na dotaz redakce.
https://www.youtube.com/watch?v=p32O_pkPK8Y
Havlovu podporu svobody Tibetu si v kadaňském kulturním domě připomněli i gastronomicky. Bývalý tibetský láma usazený v Česku, Sonam Tsering, dorazil z Prahy, aby dal ochutnat momo knedlíčky, s masem i vegetariánské, a také yermelín – vítěze loňské soutěže nakládaných hermelínů.
Akci si nenechala ujít ani někdejší ministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková, která na Chomutovsku působila dlouhá léta. Mezi hosty se objevil i dřívější chomutovský primátor Daniel Černý a mnoho dalších místních osobností.
PRINC CHARLES A ZACHRÁNCE JEZEŘÍ
Velká pozornost se dostala také bývalému starostovi Hory Svaté Kateřiny Petru Pakostovi, který kdysi zachránil zámek Jezeří. Vřele se s ním objala někdejší kastelánka Červeného hrádku Věra Stejná, ale také Džamila Stehlíková: „Až jsem z toho dojatá, že se zde můžeme potkat,“ řekla posléze redakci s tím, že ona sama chodila na demonstrace od roku 1988. Prozradila, že Petr Pakosta ještě asi před rokem napsal dopis Charlesovi, který zde byl v roce 1991 právě v souvislosti s Jezeřím. Vždy se totiž zajímal o ekologii. Součástí Charlesova doprovodu byl tehdy také Karel Schwarzenberg, kancléř Václava Havla.
Teď mu prý napsal, že „to sice proběhlo, máme tady svobodu, ale stále jsme v ohrožení. My, obyvatelé, kteří bydlí na uhlí. A znovu pozval Charlese na zámek Jezeří. Kancelář odpověděla, Petr čeká… Ale jak před chvílí řekl odcházející Karel Schwarzenberg: Někdy je to biologický problém, já jsem prostě unavený… Myslím, že Charles nepřijede,“ doplnila.
Džamila Stehlíková přinesla také knihy, které se dle jejích slov prezentovaly v Knihovně Václava Havla zhruba před týdnem. „Berte to jako dárek za vaši dnešní vzpomínku na Václava Havla,“ řekla lidem a vybídla je, ať si rozeberou publikace.
Podrobnosti k akci najdete na facebookové stránce události zde.
- Autorka: Lucie Bartoš