Litvínov – Univerzitní centrum v chemickém areálu skupiny ORLEN Unipetrol v Litvínově, které společnost provozuje ve spolupráci s Vysokou školou chemicko-technologickou v Praze a Fakultou strojní Českého vysokého učení technického funguje již dvacet let. Za tu dobu v něm vystudovalo více než šest set studentů, kteří studují přímo v průmyslovém areálu Chemparku a mají tak unikátní příležitost nabyté poznatky uplatnit v praxi. Toto Univerzitní centrum je jediné v České republice, které je provozováno veřejnou vysokou školou v průmyslovém areálu.
Univerzitní centrum Litvínov VŠCHT – FS ČVUT – ORLEN Unipetrol se nachází v litvínovském Chemparku a je jediným místem v Česku, kde je část veřejné vysoké školy situována přímo ve výrobním areálu. Od roku 2015 tu každý rok zhruba 50 studentů studuje na bakalářském, magisterském a doktorandském programu přímo v srdci největšího chemického závodu v republice.
„Skutečnost, že se část veřejné vysoké školy nachází přímo v komerčním výrobním areálu, je výjimečná nejen v České republice, ale i v Evropě. Spojení je jedinečné i díky možnosti ověřit nabyté teoretické znalosti rovnou v praxi, po čemž školy a průmyslové podniky volají již řadu let. Spolupráce má své plody i v oblasti společného výzkumu a vývoje a při podávání návrhů vědecko-výzkumných projektů tuzemských i zahraničních, včetně programových výzev Evropské unie,“ shrnul Milan Jahoda, prorektor pro pedagogiku Vysoké školy chemicko-technologické v Praze.
Studenti si své znalosti ověřují přímo v praxi. Foto: ORLEN Unipetrol
V roce 2020 bylo Univerzitní centrum doplněno o Tréninkové centrum, které nabízí studentům možnost osvojit si pracovně bezpečnostní postupy ještě před tím, než se přímo zapojí do výrobního procesu. Jeho součástí jsou i zmenšené, ale plně funkční výrobní jednotky ovládané dálkově z takzvaného velína, operátorské simulátory a požárně-bezpečnostní polygon.
„Díky specifickému prostředí chemické výroby mohou být studenti již od druhého semestru prvního ročníku postupně integrováni do praxe, kde zpočátku jen poznávají technologie a propojují si teoretické poznatky s realitou. Postupem času se pak studenti zapojují do celé řady výzkumně-vzdělávacích aktivit, které Univerzitní centrum nabízí či organizuje a v rámci kterých pak i realizují své kvalifikační práce na některém z mnoha průmyslových témat,“ vysvětluje Tomáš Herink, ředitel výzkumu a vývoje skupiny ORLEN Unipetrol, a dodává: „Více než dvě třetiny studentů poté zůstávají v naší společnosti nebo v rámci Ústeckého kraje, čímž také přispíváme ke zvyšování konkurenceschopnosti a životní úrovni tohoto kraje.“
V roce 2021 se k Univerzitnímu centru přidala také Fakulta strojní Českého vysokého učení technického, která v prostorech centra pořádá výuku odborných předmětů.
Studium v areálu průmyslového komplexu vychází z požadavků budoucích zaměstnavatelů. Foto: ORLEN Unipetrol
„Dlouhodobě vnímáme požadavky průmyslu na vysokoškolsky vzdělané odborníky, v Ústeckém kraji pak zájem firem zejména v oblasti chemického a zpracovatelského průmyslu a energetiky. Naším přínosem bylo připravit dostatek vhodně připravených absolventů, nabídnout znalosti s inovačním potenciálem pro průmysl a aktivně budovat ekosystémy spolupráce s průmyslovými partnery. Naše spolupráce se společností ORLEN Unipetrol je toho ideálním příkladem,“ uzavřel Tomáš Jirout, proděkan pro vědeckou a výzkumnou činnost Fakulty strojní Českého vysokého učení technického v Praze.