ČR - Na konci loňského roku žilo v Česku 3,3 miliónu lidí do 29 let, kteří měli 32% podíl v obyvatelstvu. Před 15 lety jich přitom byly 4,0 milióny, což představovalo bezmála 39% podíl. Nejvíce mladých lidí, konkrétně 436 tisíc, bydlelo v roce 2016 ve středních Čechách. Nejméně v Karlovarském kraji, 93 tisíc. Vyplývá to z aktuálních údajů Českého statistického úřadu.
Ústecký kraj je jedním z věkově nejmladších krajů v České republice. Podíl osob ve věku 0 – 29 let (32,4%) byl druhý nejvyšší po Středočeském kraji. Z pohledu dlouhodobého vývoje se však podíl mladé generace, stejně jako v celé ČR, snižoval. Mírně zlepšující trend vidíme u dětí ve věkové skupině 0 – 14 let.
„Od počátku století klesající počet obyvatel ve věku 15 až 29 let se ve všech krajích projevuje nižším počtem studentů na středních, vyšších a vysokých školách. Naopak v mladším školním věku dětí mírně přibylo, a to díky nárůstu porodnosti, který ve většině krajů vrcholil v roce 2008,“ uvádí předsedkyně ČSÚ Iva Ritschelová. V posledních třech letech se počet narozených dětí opět zvyšoval, a to díky růstu úrovně plodnosti ve všech krajích. Vloni se narodilo celkem 113 tisíc dětí. Nejvíce jich mělo bydliště v Praze a Středočeském kraji, nejméně v kraji Karlovarském.
Průměrný věk prvorodiček se mezi roky 2001 a 2016 výrazně zvýšil. Nejvyšší je v Praze, kde vloni dosahoval 31,2 let. Nejnižší byl v Ústeckém kraji, kde činil 27,2 let. „Zároveň roste průměrný věk snoubenců. Ženichům, kteří vloni vstupovali do prvního manželství, bylo v Praze průměrně 33,3 let, nevěstám 30,8 let. Nejnižší průměrný věk novomanželů byl v Kraji Vysočina, kde první sňatek uzavírali muži v průměrném věku 31,2 let a ženy 28,5 let,“ říká místopředsedkyně ČSÚ Eva Krumpová.