Most – Historie muzejnictví v Mostě sahá 130 let nazpátek. Významné výročí si Oblastní muzeum v Mostě připomíná právě v letošním roce. I když nyní patří pod správu Ústeckého kraje, zůstává úzce spjato svojí tradicí a historií se svým městem.
Popud na vznik městského muzea a v té době i městského archivu vyšel prvotně z úřadu starosty města Mostu a jeho starosty Carla von Pohnerta. V mosteckých novinách Brüxer Zeitung vyšla 21. 3. 1888 výzva k založení muzea. Starosta apeloval na občany města, aby dary pro novou muzejní instituci ukázali své patriotické cítění a jeho občané a návštěvníci se mohli seznámit s jeho historií a tradicemi. O týden později byla vedena první přírůstková kniha mosteckého muzea.
Most se tak měl také vyrovnat dalším českým městům, které již své muzejní a archivní instituce měla. Mostecké muzeum se posléze stalo i vzorem pro později založená muzea v Chomutově a Teplicích.
V roce 1928 vzniklo v Mostě české Podkrušnohorské muzeum, které však bylo v roce 1938 po zabrání Sudet včleněno pod německé městské muzeum. V roce 1945 pak následovala obdobná situace, ale s muzeem městským.
V 50. letech 20. století došlo k oddělení muzea a archivu. V letech 1964 a 1965 muzeum převzalo i sbírky Městského muzea v Litvínově a Muzea v Hoře Svaté Kateřiny.
V roce 1978 muzeum opustilo své původní prostory a po dvou stěhováních nakonec našlo nové působiště v bývalé budově německého mosteckého gymnázia a následně průmyslové školy, kde sídlí dodnes.
Poslední velkou změnou bylo, když v důsledku nové správní reformy v roce 2000 přešlo ze správy města, respektive okresu Most, pod správu Ústeckého kraje.
Historii muzea připomíná dynamická jubilejní výstava Oblastního muzea v Mostě a Státního oblastního archivu v Litoměřicích – Státního okresního archivu Most a statutárního města Mostu.
Co je tam k vidění? Historie muzeí na Mostecku, nejzajímavější sbírkové předměty a jejich příběhy. Výstava bude pravidelně obměňována a doplňována. Potrvá do 31. prosince 2018.
S využitím materiálů Oblastního muzea v Mostě.