ČR - Z dálnic a jejich blízkého okolí bylo odstraněno k dubnu 446 reklamních zařízení. Čtyři stovky odstranili provozovatelé venkovní reklamy buď na základě výzev silničního správního úřadu, nebo z vlastní vůle.
Zhruba pět desítek reklamních zařízení pak odstranili pracovníci jednotlivých středisek správy a údržby dálnic. Jen kolem dálnic tak zbývá odstranit kolem 900 nelegálních billboardů.
Nejvíce reklamních zařízení je odstraňováno z dálnice D1, ale také D2 nebo D5, výrazně méně je reklamních zařízení kolem dálnice D8. „Pokud by majitelé a provozovatelé sami chtěli, nestál by kolem dálnic už jediný nelegální billboard,“ říká ministr dopravy Dan Ťok.
Odstranit nelegální reklamní zařízení měli majitelé do září loňského roku, měli na to celých pět let. Následně začalo Ministerstvo dopravy podle zákona o pozemních komunikacích s administrativně náročnými výzvami k odstranění reklamních zařízení z dálnic a jejich blízkého okolí. U silnic I. tříd a jejich blízkého okolí začaly zasílat výzvy krajské silniční správní úřady.
„Podle zákona nemůže jen tak někdo přijít a sám od sebe reklamní zařízení jednoduše odříznout. Ke každému musí být doložena řada dokladů, aby odstranění reklamního poutače nešlo právně zpochybnit a začít napadat jako poškození cizí věci,“ říká ministr dopravy s tím, že nejvíc by pomohlo, kdyby majitelé reklamních zařízení sami zrychlili a svoje reklamní poutače na vlastní náklady odstranili pryč a tím dostáli svým zákonným povinnostem.
Někteří majitelé při odstraňování billboardů cíleně obstruují, například účelovou změnou vlastníka nebo sídla společností provozující dané reklamní zařízení. Při samotné demontáži zařízení pak na pracovníky údržby dálnic volají policii s poukazem na to, že dochází k ničení jejich majetku.