Chomutov - Terárium chomutovského zooparku se může těšit z přírůstku mláďat hned od dvou druhů plazů. Vylíhlo se tu zatím jedenáct mláďat agamy hardún a devětadvacet mláďat užovky amurské. Oba druhy můžou návštěvníci běžně vídat v expozici terária a v případě užovky amurské i v teráriu umístěném v chodbě restaurace Tajga.
Mláďata obou druhů budou později nabídnuta případným zájemcům k prodeji. U mláďat užovek je to otázka času, za který se naučí sama lovit a přijímat předkládanou potravu malé myšky.
Agama hardún dorůstá velikosti kolem 35 centimetrů. Po spáření samice klade zhruba po 40 denní graviditě kolem 10 až 12 vajíček. Během roku může mít i několik (3-5) snůšek. Mláďata se z vajíček při teplotě 29°C v líhni líhnou za 65-75 dní. Živí se hmyzem. Potravu si obohacuje i o rostlinnou složku různé listy a květy. V zajetí i kousky ovoce.
Užovka amurská je statný 170 až 180 cm dlouhý černě až černohnědě zbarvený had s nepravidelným příčným bělavým až bělavě šedým nebo žlutým pruhováním. Krátce po zimování se páří a samice po čase kladou 10 až 30 poměrně velkých vajíček slepených do jakéhosi hroznu. Po zhruba čtyřicetidenní inkubaci při teplotě 28-29°C se v líhni začínají líhnout až 35 centimetrů dlouhá mláďata. Po rozkrmení budou mláďata nabídnuta k prodeji soukromým chovatelům.
Text a foto: Jaroslav Zelinka
Samička agamy právě snesla do vyhrabané jamky vajíčka. Foto Jaroslav Zelinka
Mládě agamy před opuštěním vajíčka. Foto Jaroslav Zelinka
Vylíhlá mláďata agamy. V líhni je živo. Foto Jaroslav Zelinka
Samice užovky amurské se svojí snůškou vajec. Foto Jaroslav Zelinka
Mládě užovky se začíná líhnout. Foto Jaroslav Zelinka
Hromadné líhnutí mláďat užovky amurské. Foto Jaroslav Zelinka