Klášterec nad Ohří - Putovní česko-německá výstava, kterou připravilo město Klášterec nad Ohří a měla svou premiéru v klášterecké galerii Kryt, je nyní k vidění v Drážďanech. Jedná se o prezentaci vzpomínek lidí obou národů, kteří byli zasaženi historickými událostmi spojenými s odsunem obyvatel z česko-německého pohraničí.
Výstava byla představena v neděli 9. září u příležitosti významného německého dne k uctění památky obětem nucených odsunů představena v budově Saského zemského sněmu (parlamentu), kde je obvyklá čekací lhůta na výstavní prostory dva roky. Unikátní výstava autentických vzpomínek Čechů a Němců na poválečný odsun však natolik upoutala, že byla zařazena jako doprovodný program krátce po své klášterecké premiéře.
„Jsem velmi rád, že k nám do Klášterce nad Ohří každoročně přijíždí celá řada původních německých obyvatel, pořádají u nás svá setkání a my, jako zástupci města, jsme k těmto setkáním vždy přizváni. O historických faktech týkajících se před- a poválečných pohybech obyvatelstva v česko-německém pohraničí bylo napsáno mnohé. Nás však zajímaly konkrétní příběhy pamětníků. Jak konkrétní lidé, v převážné většině ještě jako děti, vnímali nucený odchod ze své vlasti, co při tom prožívali a jak se na to dívají z dnešního pohledu. Tyto příběhy jsme se snažili zachytit a představit veřejnosti,“ uvedl starosta města Štefan Drozd v prostorách zemského sněmu v Drážďanech.
Výstava je od pondělí 10. září je k vidění ve vstupních prostorách Ministerstva vnitra v Drážďanech, odkud se v druhé polovině října přestěhuje do partnerské obce Grossrückerswalde. “V příštím roce bychom ji rádi zapůjčili školám a dalším institucím. Všechny tyto příběhy by se měly v budoucnu stát součásti expozice plánovaného vlastivědného muzea v našem městě,“ uvedl starosta města Štefan Drozd.
Na financování výstavy se podílelo město Klášterec nad Ohří a Saské ministerstvo vnitra.