Co po škole? Není jenom vejška nebo zaměstnání. V podnikání můžete realizovat vlastní sny
Pro studenty se zájmem o podnikání pořádá ICUK festival startupů.
Zajímavosti

Ústecký kraj - Podnikání může znamenat víc než zajímavou alternativu k otázce Kam po škole. Je to zkratka k tomu, dělat co vás baví, pomůže vám stát se samostatným a nezávislým a realizovat vlastní sny. Začátek podnikání vyžaduje často odvahu, ale s rozjezdem vám můžou pomoci zkušení.

Myslíte, že podnikat na střední škole nejde? Před lety vzbudil zájem médií příběh šestnáctiletého Michala Prachaře, který se nechal soudem uznat plnoletým kvůli svému podnikání. Případ podnikajících středoškoláků ale vůbec není ojedinělý a úspěšné příklady najdeme i v Ústeckém kraji.

Ondřeje Kočana a Jakuba Jana Fialu z kadaňského gymnázia bavila angličtina, ale nebavily je tehdy dostupné učebnici. Tak trochu z nudy při hodinách a trochu z hecu dali hlavy dohromady a udělali si učebnici vlastní. Projekt jejich učebnice ImproveYourself se stal podle mnohých nejlepší českou učebnicí angličtiny. Studenti se dokonce dostali mezi stovku největších inovátorů ve střední a východní Evropě v žebříčku NEW EUROPE 100. Dnes je jejich projekt živí a přivydělávají si jím při svém studiu na vysoké škole.

2502icuklogolink

Podobně jako Ondřej a Jakub na tom byl Dominik Pecháč, student třetího ročníku chomutovské střední školy, kterého bavili počítače. Ze svého koníčka si udělal firmu na servis počítačů, telefonů a dalších elektronických zařízení. Jeho předností byla snaha o udržitelnost – místo koupě nového pokusit se o opravu starého zařízení. A navíc to celé postavil na sdílení zkušeností a know-how ve videích na Youtube tak, aby si kdokoli mohl drobnou opravu udělat sám.

Podpora v podnikání

Dominikův nápad ocenila porota regionálního kola soutěže Soutěž a podnikej a získal cenu za druhé místo v Ústeckém kraji. Během konzultací na projektu si Dominika vyhlédl Radek Miškovský z Inovačního centra Ústeckého kraje (ICUK), které je regionálním pořadatelem soutěže a pomáhá i jinak v rozjezdu začínajícím podnikatelům: „Dominik měl zápal, nadšení a moc se nám líbila i přidaná hodnota jeho nápadu – sdílení know-how na Youtube. Zařadili jsme ho do našeho programu pro začínající podnikatele Startup Go.“

Program Startup Go je několikaměsíční vzdělávací program Inovačního centra Ústeckého kraje pro lidi, kteří mají nápad na podnikání, anebo již podnikat začali, ale trochu tápou. V programu, který se otevírá dvakrát ročně, dostanou k dispozici zkušeného mentora, mohou se spojit s odborníkem na marketing, právo, ekonomiku apod., absolvují specializované workshopy a potkají se také s dalšími začínajícími firmami, které zpravidla řeší podobné problémy – jak založit firmu, jak a komu výrobek či službu nabízet, jak je zpropagovat anebo kde vzít investici.

Zhruba čtyřměsíční program Startup Go končí závěrečnými prezentacemi začínajících podnikatelů před odbornou porotu a investory. Robertu Peckovi s projektem cestovatelské sociální sítě Tellmehi přinesla účast v tomto zápolení dokonce investora v řádu několika milionů.

2502icuk

Nejlepší absolventi programu Startup Go mají šanci získat investora.

Jak ale říká Radek Miškovský z Inovačního centra Ústeckého kraje, důležité je mít nápad a vášeň na začátku: „Ten, koho něco baví anebo má už nápad na podnikání, má napůl vyhráno. Není v tom sám. Stačí, aby se nám svěřil se svým nápadem, my mu pomůžeme vykřesat z něj životaschopný byznys a naučíme ho, jak podnikat,“ vysvětluje Radek Miškovský z Inovačního centra. „Navíc ho můžeme propojit třeba s Dominikem, který poradí, jak skloubit dohromady studium a podnikání,“ dodává.

Do programu pro začínající podnikatele Startup Go je možné se přihlásit v průběhu celého roku. Aktuálně se blíží nábor do dalšího běhu. Stačí se stavit za Radkem Miškovským v Inovačním centrum Ústeckého kraje (ICUK), které sídlí na adrese Klíšská 28, v Ústí nad Labem. Mrkněte se online na podmínky programu na webu a domluvte si s Radkem schůzku.

REKLAMA

Podmínky užití

Texty označené jako (PR) nebo (PI) případně Reklamní sdělení či Sponzorováno jsou placenou inzercí.

Obsah tohoto webu je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování obsahu tohoto webu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu vydavatele webu výslovně zakázáno.

Za obsah inzerátů nese odpovědnost jejich zadavatel. Redakce se nemusí s obsahem inzerátů ztotožňovat a nenese žádnou odpovědnost za případné škody, které jejich zveřejněním vzniknou.

Nahoru