Sokoli v Unipetrolu začali hnízdit a sedí na vejcích. Sledujte je online!
Foto: Unipetrol
Zajímavosti

Mostecko - Sokoli stěhovaví jsou zpět! Pár sokola stěhovavého se opět po roce usídlil v litvínovské chemičce a připravuje se na vyvedení mladých. V hnízdní budce umístěné ve stometrové výšce na komínu teplárny, která je energetickým srdcem největšího chemického závodu v Česku, již sedí samička na čtyřech vajíčkách. 

Každodenní dění právě v této budce lze sledovat na webových stránkách Unipetrolu na tomto odkazu. Kromě on-line přenosu jsou na stránce také umístěny fotogalerie a videogalerie toho nejzajímavějšího ze sokolího hnízdění.

V litvínovské chemičce jsou umístěny dvě hnízdní budky. První je na komínu zdejší teplárny a druhá na komínu etylenové jednotky. Obě jsou instalovány ve výšce přes sto metrů, protože sokoli si pro hnízdění hledají co nejvyšší místa, kde mají absolutní klid a výborný rozhled.

Každý rok na jaře ornitolog Václav Beran ze sdružení ALKA Wildlife budky kontroluje. A stejně tomu bylo i letos v březnu: „Zatím se sokoli usadili jen na komínu teplárny. Právě zde je instalována on-line kamera, takže o dění v hnízdě máme výborný přehled. Sokoli sedí na vajíčkách zhruba měsíc. Pokud vše dobře dopadne, mohli bychom se potomků dočkat během dubna. Na komín se vydáme koncem dubna, abychom mláďata okroužkovali.“

Sokoli jsou součástí litvínovského chemického areálu již od roku 2011. Kromě litvínovského závodu si sokoli oblíbili také komíny rafinérie v Kralupech nad Vltavou a areál neratovické Spolany. „Za tu dobu se vylíhlo již 25 mláďat tohoto kriticky ohroženého druhu. Nadějně to vypadá i letos. Kromě Litvínova se sokoli uhnízdili také v rafinérii v Kralupech nad Vltavou a v dalším našem závodě, ve Spolaně Neratovice. A i tam již samička sedí na třech vajíčkách,“ řekl Pavel Sláma, ředitel jednotky EKO skupiny Unipetrol.

Sokol stěhovavý se dožívá až dvaceti let a na svá oblíbená hnízdiště se vrací celý život. S maximální rychlostí při střemhlavém letu přes 350 km/h je pravděpodobně nejrychlejším živočichem na Zemi. Sokol stěhovavý je na českém území tradičním ptačím druhem. Populace tohoto predátora lovícího holuby, kachny a další menší ptáky a netopýry byla nejsilnější ve čtyřicátých a padesátých letech minulého století, kdy se na území tehdejšího Československa hnízdilo minimálně šedesát párů. Z české krajiny sokoli vymizeli v 70. letech minulého století kvůli nadměrnému používání pesticidů v zemědělství. Opětovně se začali objevovat na konci 80. let. Na přelomu tisíciletí v Česku hnízdilo již zhruba dvacet párů. Dnes díky přísné ochraně žije na našem území zhruba sto párů sokola stěhovavého.

REKLAMA

Podmínky užití

Texty označené jako (PR) nebo (PI) případně Reklamní sdělení či Sponzorováno jsou placenou inzercí.

Obsah tohoto webu je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování obsahu tohoto webu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu vydavatele webu výslovně zakázáno.

Za obsah inzerátů nese odpovědnost jejich zadavatel. Redakce se nemusí s obsahem inzerátů ztotožňovat a nenese žádnou odpovědnost za případné škody, které jejich zveřejněním vzniknou.

Nahoru