Most - Definitivní tečku za hlubinnou těžbou na Mostecku udělala dva a půl kilometru dlouhá cesta razícího kombajnu AM50 z chodeb hlubinného dolu ve stěnách lomu Československé armády na povrch.
Kolos vážící téměř 30 tun usnadňoval práci horníků v podzemí a jeho možnosti byly ohromující. Další dny bude kombajn putovat na podvozku přes celý lom až do depa a jedna z možných variant jeho využití je, že se z něj budou moci těšit návštěvníci Podkrušnohorského technického muzea v Kopistech u Mostu.
VIDEO
https://www.youtube.com/watch?v=U24TaMhIwnw
Těžba hlubinným způsobem v bočních svazích lomu ČSA byla pro skupinu Sev.en Energy v současné situaci příliš nákladná a dále neudržitelná. „Jednalo se v podstatě o experiment, kterým jsme si chtěli zajistit další kvalitní uhlí především pro výrobu tříděných druhů uhlí pro využití v domácích kotlích. K tomu jsme využili, alespoň na nějaký čas, práci horníků z uzavřeného dolu Centrum. Jejich fyzicky i psychicky náročné práce si velmi vážíme. Provoz hlubinného dolu jsme však prodlužovali na samotnou hranici únosnosti a ekonomických možností. V současné době je vzhledem k výraznému propadu poptávky po tříděném uhlí způsobeném teplejším počasím, výměnou domácích kotlů a předpokládanou ekonomickou recesí v době pandemie další fungování hlubinné těžby bez větších finančních ztrát takřka nemožné,“ uvedla mluvčí skupiny Gabriela Sáričková Benešová. Náklady na tunu uhlí vydobytou metodou chodbicování či stěnování jsou nesrovnatelně vyšší ve srovnání s těžbou povrchovou.
Chodbice budou uzavřeny a řádně zabezpečeny.