Mostecko - Zkamenělé rostliny a stromy z lomu Vršany se stanou součástí nové paleontologické expozice Národního muzea. V rámci spolupráce s těžební společností Vršanská uhelná ze skupiny Sev.en Energy si exponáty, které horníci našli při těžbě uhlí v povrchovém lomu, odvezli odborníci z Národního muzea k vědeckému zkoumání i představení veřejnosti.
Spolupráce Národního muzea a Vršanské uhelné trvá už několik let. Vědci z Národního muzea si odvezli výběr z exponátů, které horníci střádali řadu měsíců. „Nejlepší, co jsme si mohli vybrat, jsou fosilizované kmeny z původních rašelinišť. Jedná se o různé typy stromů, přednostně o tisovce. Většinou jsou odhadovaného stáří dvacet osm miliónů let. Nyní budeme s exponáty pracovat. Rozhodně tu jsou zajímavé struktury, které jsme ještě neviděli. Je to i pro nás něco nového,“ těší se z nových přírůstků sbírky vedoucí oddělení paleontologie Národního muzea Jiří Kvaček.
„Pracovníci z provozu Vršanské uhelné si umí se vzácnými nálezy poradit. Postupují podle opatření závodního lomu na zajištění vzácných minerálů a fosilií, které máme pro podobné případy. Včas odhalí, že by se mohlo jednat o milióny let starý exponát, jsou při práci pozorní a postupují velmi odpovědně. Je především jejich zásluha, že můžeme Národnímu muzeu zkameněliny nabídnout,“ pochválil horníky geolog těžební společnosti Petr Šulcek.
Jiří Kvaček. Foto: Sev.en Energy
Fosilie, které si pracovníci Národního muzea odvezli, mají především vědeckou hodnotu. „Sbírky Národního muzea slouží vědcům z celého světa. Některé kusy, které jsme získali z lomu Vršany, jsou ale vhodné k vystavení a stanou se součástí nové paleontologické expozice, jejíž otevření je naplánováno na jarní měsíce,“ prozradil Jiří Kvaček. Spolupráce Vršanské uhelné a Národního muzea věnováním exponátů do nové sbírky nekončí. Vědci mají ke zkamenělinám z lomu Vršany cestu stále otevřenou. „S odbornými institucemi spolupracujeme dlouhodobě, zkamenělé stromy jsme věnovali například Oblastnímu muzeu Most nebo muzeu v Ústí nad Labem,“ uzavřel Petr Šulcek.