Deštnice – Je to už více než 44 let, co Zdeněk Chabr (70) koupil v Sádku ruinu chalupy, kterou postupně opravoval, aby se tam dalo žít. Teď tráví většinu času právě tam, i když oficiálně bydlí v Praze. Místo si zamilovat, a to na tolik, že se před necelými deseti lety stal majitelem kostelíku v sousední Deštnici.
Kostel v Deštnici původně nestál, nebyla tam fara, proto si ho zde místní postavili někdy na začátku 18. stol., aby nemuseli docházet do okolních vesnic v létě i v zimě. První písemná zmínka o něm je z roku 1765. V průběhu let začal kostelík chátrat, až musel být stržen přibližně v roce1792 , protože byl životu nebezpečný. „Na jeho základech postavili nový. Ten byl roku 1802 znovu vysvěcený,“ vysvětluje Zdeněk Chabr.
Dominanta obce, kterou kostelík je, ale začala opět chátrat. „Byl ve špatném stavu, střecha byla propadlá, zatékalo tam. Jednou jsem přišel za Otcem Vilémem, že tu střechu opravím, ale s tím, že kostel bude můj,“ řekl současný majitel.
Do kostela zatékalo, ve stropě byly díry. Foto: archiv kostela Deštnice
Už tehdy kostel v nepříliš dobrém technickém stavu nabízela církev obci prý za jednu korunu, nakonec objekt v roce 2014 dostal Zdeněk Chabr darem a pustil se z vlastních prostředků do kompletní rozsáhlé rekonstrukce.
Nejdůležitější bylo opravit střechu včetně věžičky, poté následovala i oprava stropů a omítek. Ve věžičce je zavěšen nový zvon Kristýna. Jméno dostal po dceři majitele. „Zvon odlil pan Manoušek, můj dlouholetý přítel. Nebyl to první zvon, který pro mne zhotovil. Starý zvon z roku 1777 je nyní u něho na restaurování. Pravděpodobně letos nebo příští rok tam zavěsím další zvon. Ponese jméno sv. Josef a sv. Růžena, po mé babičce a dědovi, kteří mě vychovávali,“ vysvětlil Zdeněk Chabr.
Kostelík dnes. Foto: Jitka Fárová
Při opravě cibule věžičky se našla schránka se vzkazem pro další generace z roku 1968 spolu s novinami z té doby a mincemi. „Opravili jsme to a do schránky vložili původní vzkaz a přidali tam náš a nějaké peníze. Neprozradím kolik, ale kdo by tam lezl.“ popsal majitel.
Nalezený vzkaz z roku 1969. Foto: Jitka Fárová
Zrekonstruované jsou také varhany z roku 1767 a lavice. „Lavice jsou z 18. století, rozpadaly se, musely se zrepasovat,“ uvedl Chabr.
Opravené varhany. Foto: Jitka Fárová
Na první pohled v kostele zaujmou vitrážová okna. Ty nechal Zdeněk Chabr vyrobit v Lubenci. Původní okna byla jen jednoduchá z obyčejného tabulkového skla asi z roku 1920. Dávno dosloužila a navíc nebyla originální. Okna jsou nyní v pozdně barokním stylu a provedena původní technologií v olovu. „Na oknech jsou jména dárců a sponzorů, kteří na opravu přispěli,“ ukazuje majitel kostela.
Vitrážová okna se jmény dárců. Foto: Jitka Fárová
V roce 2019 byla dokončena venkovní fasáda. V současné době se kompletuje oltář. „Oltářní obraz byl uložen na půdě v hospodě, zachovala se ještě menza a torzo svatostánku. Zbytek oltáře se rozpadl stářím. Kostel byl celý vlhký, takže musela být provedena sanace základů proti vlhkosti. V současné době se pracuje na kopii původního oltáře dle zachované fotografie. Kdy bude dokončen nezáleží na čase, ale penězích,“ vysvětlil Chabr s tím, že ho v nejbližší době čekají udělat ještě terénní úpravy v okolí kostela a zajištění kopie sochy sv. Jana Nepomuckého před kostel. Tato socha byla po konci 2.světové války zničena, zachoval se jen podstavec, na kterém je v současnosti železný kříž.
Tady bude stát oltář. Foto: Jitka Fárová
Kostel v Deštnici tak po několika desítkách let chátrání znovu ožil. Pravidelně se zde dělají Půlnoční a Velikonoční mše. Konala se tu i zlatá svatba a jeden křest.