Lom – Srdcervoucí záběry umírajících včel zveřejnila minulý týden na svých sociálních sítích Včelí farma Lom z Mostecka. Při kontrole včelstev zjistili včelaři, že došlo k otravě včeliček. Apelují proto na zahrádkáře, aby si dobře rozmysleli, zda je potřeba užít v zahradě chemický postřik, a případně v kterou dobu.
„Bez včeliček, které v zahradě vše opylují, nebude mít zahrádkář žádnou úrodu. Když ale včely, byť nevědomky, zabije, je tak sám proti sobě. Nám teď nezbude než chodit včelstva kontrolovat a modlit se, že nezahyne celé. Záleží, zda včely zanesly jed do úlu a začaly jím krmit i plody, nebo to ani nestihly a zemře jen část včelstva," poznamenala Lenka Fílová ze Včelí farmy Lom. Vzhledem k tomu, že poškozené je včelstvo přímo u farmy, postřik využil někdo přímo v Lomu.
Přitom pěstitelé se dnes mohou vyhnout tomu, aby svým neodborným činěním v zahradě včelky zabíjeli. Na řadě chemikálií je uvedeno, zda škodí včelám. Navíc je potřeba postřik použít ve chvíli, kdy rostliny ještě nerozkvetly! Stříkat stromy v plném květu je holý nesmysl.
Včelaři v Lomu u Mostu se potýkají s otravou včelstva. Foto: Lenka Fílová
„Všeobecně se radí, aby zahrádkáři, když už mají pocit, že musí postřik použít, stříkali rostliny a stromy co nejpozději večer. Nicméně když je teplo, tak včely vylétají z úlu i v tuto dobu. My jsme třeba začali spolupracovat se sadaři v Chrámcích, kteří od užívání chemického postřiku zcela upustili. Znamená to pro ně sice o něco více práce, ale dokazují, že s použitím jiných postupů to jde i bez chemie," dodala Lenka Fílová.