Kadaň – Přestavbu bývalé restaurace Slovan na bytový dům plánuje kadaňská radnice dlouhodobě. Na čas projekt dokonce pozastavila, protože se objevila možnost na tuto akci získat dotaci. Povedlo se, stavební práce se rozjely, jenže teď ruch na staveništi utichl. Stav obnaženého skeletu se ukázal natolik tristní, že i ten musí k zemi.
Po sundání všech povrchů se ukázalo, že je zkorodované železo v betonu, ale také to, že nosníky v patrech na sebe nenavazují. Ukazuje se, že v době, kdy budova vznikla, se provedení a kvalita odvedené práce na staveništi příliš nehlídala. Radnice však o byty stojí natolik, že projektu rozhodně nevystavila stopku. I na této situaci, která dokončení bytového domu oddálí a prodraží, dokáže najít pozitiva. „Chceme, aby měla stavba co nejdelší životnost a takto budeme mít jistotu, že bude kvalitní, zcela nová a funkční," vysvětluje starosta Kadaně Jan Losenický.
Vedení města už má také jasno, jaký zvolí způsob technologie výstavby. „Stáli jsme před otázkou, zda pořídit prefabrikáty, které by se přivezly na místo stavby, nebo nechat udělat stavbu monolitickou. S ohledem k tomu, že i nástavba měla být monolitická, bude se celá stavba vylévat přímo zde na místě," vysvětluje Jan Losenický.
První problém a hlavně nárůst ceny musela stavební firma řešit už při likvidaci střechy objektu. Krytina totiž obsahovala nebezpečný azbest. „Odborná likvidace azbestu je náročný a poměrně drahý proces," podotknul Jan Losenický.
Vizualizace přestavby Slovanu dle vítězného návrhu architektky Márie Maninové. Zdroj: město Kadaň
Soutěž na návrh přestavby Slovanu před čtyřmi roky vyhrála architektka Mária Maninová. „Navrhla, že by se využil skelet budovy a na něj se přistavěla tři patra. Vznikl by prostor pro zhruba 36 bytů a provozovny. Projektanti samozřejmě provedli sondy, které potvrdily, že to je reálné," připomíná starosta. Jenže sondy nemohly odhalit vše. Podle starosty nelze namítat, že by projektanti přípravy podcenili, protože i na statiku budovy si město nechalo vypracovat ještě i externí posudek.
Byty město potřebuje
S ohledem k nárůstu nákladů na výstavbu činžovního domu město vnímá i kritiku záměru. „Mohla by tu samozřejmě po demolici zůstat prázdná plocha se zelení. Nicméně jako město byty potřebujeme. Půjde o startovací byty pro mladé do 35 let. Tedy lidi, kteří se chtějí postavit na vlastní nohy. Podmínky jsou takové, že zde budou moci bydlet do dané věkové hranice, případně nejdéle po dobu deseti let," obhajuje záměr starosta města.
Případně zde mohou získat bydlení lidé určitých profesí, které jsou pro město klíčové – zdravotní personál, učitelé, policisté, hasiči...
Původně podle projektantů měl rozpočet na přestavbu Slovanu dosahovat astronomických 180 milionů korun. Soutěž mezi firmami cenu stlačila na 130 milionů korun. K tomu získala Kadaň dotaci 30 milionů a radnice věří, že i přes očekávání prodloužení výstavby splní veškeré podmínky a nepřijde o ni. Hotovo tedy musí být do konce roku 2026. „Zatím navýšení nákladů očekáváme o 10 milionů, ale situace se stále vyvíjí," uzavírá Jan Losenický.