Ombudsmance Šabatové, která nechala zrušit sedací vyhlášky, nabídli kancelář na problémovém místě. Nereagovala
Pohled do janovského panelového domu. Možná, kdyby tady ombudsmanka chvíli žila nebo pracovala, bylo by jí jasné, proč města podobné vyhlášky přijímají. Ilustrační foto
Chomutov

Ústecký kraj - Ústavní soud před pár týdny zrušil části obecně závazných vyhlášek, které v Ústeckém kraji již před lety začaly platit ve Varnsdorfu a v Litvínově. Za městy stojí i vedení Ústeckého kraje. Podle prvního náměstka hejtmana Martina Kliky by neměl Ústavní soud bránit samosprávám, aby se staraly o pořádek na svých územích.

Stejnou vyhláškou se v našem kraji musí řídit například i v Krupce, Duchcově nebo v Bílině. Vyhlášky zakazují sezení na částech a zařízeních, které k takovému účelu nejsou určeny, tedy všude mimo lavičky. Obě města, kde již část vyhlášky Ústavní soud zrušil, s tím nesouhlasí, a vyhlášky nehodlají rušit ani na ostatních místech v kraji

„Ve Varnsdorfu i v Litvínově k vyhláškám přistoupili právě kvůli častému rušení nočního klidu hlavně v takzvaně vyloučených lokalitách. Není možné, aby bylo takovýmto způsobem zasahováno do práv obce starat se o dodržování pořádku na jejich území. Zákaz vysedávání na zídkách, na zemi či na schodech u domů obce vyhlásily kvůli častému stěžování si místních obyvatel na hluk,“ uvedl náměstek hejtmana Martin Klika. Vedení Ústeckého kraje se bude rušením vyhlášek zabývat na nejbližším jednání rady.

Ombudsmanka s městy nekomunikuje

Ani ve Varnsdorfu a v Litvínově se zrušením části vyhlášky nesouhlasí. A budou se snažit spolu s místními radními najít možné úpravy, které by již nebylo možné napadnout. V obou městech byla část vyhlášky zrušena na popud veřejné ochránkyně práv Anny Šabatové. „Chtěli jsme paní ombudsmance vyhlášku vysvětlit na konkrétních příkladech, na náš dopis ale nikdo nereagoval. Na takovéto vyhlášce není nic, co by omezovalo kohokoliv na svých právech. Když si pozvete návštěvu domů, tak je posadíte na židli nebo do křesla a nenecháte je sedět na odpadkovém koši nebo květináči. Paní Šabatová a soudci ÚS rozhodují bez znalostí situace jen od stolu. Osobně jsem paní ombudsmanku zval několikrát na návštěvu Varnsdorfu, nabízel jí bezplatný pobyt i kancelář zde, aby mohla reálně posoudit situaci. Vše bez odezvy," komentuje nález starosta města Stanislav Horáček.

Varnsdorf vyhlášku vydal před pěti lety, Litvínov podobnou pak v roce 2013. Sezení podle Ústavního soudu ale samo o sobě nenarušuje veřejný pořádek. Uznal ovšem, že se může jednat o jakýsi začátek pro možnost páchání přestupku. Podle slov vedení měst i kraje právě omezení posedávání kdekoliv na veřejném prostranství eliminuje páchání přestupků a rušení nočního klidu.

Potřebu vyhlášky hájí i v dalších městech v našem kraji, kde už několik let platí. „Je potřeba si uvědomit, že vyhláška není proti slušným lidem. Jde hlavně o možnost obce zasahovat ve vlastní obci při rušení nočního klidu. Pokud se lidé chovají slušně, nemusí mít přeci s vyhláškou problém,“ uvedl starosta Bíliny a zároveň i hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček.

REKLAMA

Podmínky užití

Texty označené jako (PR) nebo (PI) případně Reklamní sdělení či Sponzorováno jsou placenou inzercí.

Obsah tohoto webu je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování obsahu tohoto webu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu vydavatele webu výslovně zakázáno.

Za obsah inzerátů nese odpovědnost jejich zadavatel. Redakce se nemusí s obsahem inzerátů ztotožňovat a nenese žádnou odpovědnost za případné škody, které jejich zveřejněním vzniknou.

Nahoru