Klášterec nad Ohří - Modré roury velkých rozměrů umístěné v řadách na jezu na řece Ohři, viditelném ze zámeckého parky, právě plní svůt technologický účel.
O modrých rourách informovaly Klášterecké noviny. Radniční list položil dotaz mluvčímu Povodí Ohře, aby současnou situaci osvětlil.
„Jedná se o hradidla, která se používají k hrazení při kontrole a údržbě klapek. Na jezu jsou uzávěry, kterými se pohybuje nahoru a dolu, a udržuje se tak hladina vody nad jezem. Když tyto železné klapky potřebujeme zkontrolovat, promazat či seřídit, tak je potřebujeme mít na suchu. V tu chvíli je musíme hradit. Po zahrazení nepřitéká další voda. Vyčerpáme vodu z daného prostoru, můžeme opravovat a natírat, provádět veškerý servis,“ vysvětluje Jan Svejkovský postup údržby jezu.
Náš další dotaz směřuje k četnosti úklidu naplavených odpadků na jezu. „Je to tam pořád, na jaře i v zimě, lidé si nedají pokoj. Naši lidé jsou při odklízení tohoto odpadu, ve kterém se najdou i použité injekční stříkačky, doslova ohrožení na životě. Odpad likvidujeme pravidelně, většinou jedenkrát za 14 dní. Problém byl na jaře, kdy se nám porouchala technika,“ uvádí Svejkovský. Zároveň chválí vodáky a rybáře, kteří se účastní pravidelných jarních úklidů břehů. Perfektně zorganizovaný úklid mají dle jeho slov zdejší MASky (místní akční skupiny). „Stejně ale tyto úklidy stojí spoustu peněz, i když pomáhají dobrovolníci,“ uvádí Svejkovský. Klášterecký jez tak svým způsobem ochraňuje před naplaveným odpadem Kadaň, kam se právě díky funkčnosti jezu už odpad nedostane.
Zajímavostí je, že jez slouží hlavně k zachytávání ledových ker v zimě a na jaře. „Jez udržuje kry v horní hladině, pod ní může voda protékat a už nezamrzá. Nevylévá se pak tolik z břehů, takže je nižší riziko povodní,“ uvádí Svejkovský. Tzv. ledové trámce zůstávají na jezu nastálo, po celý rok zachycují naplavené odpady. V létě pak bývá hladina vody u jezu čistší, a to proto, že průtoky vody jsou nižší.