Ústí nad Labem - Kriminalisté dál usilovně pracují na případu pohřešované Míši Muzikářové. Vyslýchají, pátrají, zkoumají, vyhodnocují, monitorují a se získanými informacemi dále operativně pracují. V pátek přišli se zatím posledními informacemi ke zmizelé dívce, která je nezvěstná od 11. ledna.
Do současné doby byly provedeny desítky výslechů osob z Míšina nejbližšího okolí. Jednalo se o výslechy matky, babičky, přítele a bývalého přítele matky, biologického otce, příbuzných a rodinných známých. Tento okruh se ale samozřejmě dále rozšířil na širší okruh rodiny, jako jsou příbuzní příbuzných a známí známých.
"Kriminalisté rovněž hovořili s nejbližšími kamarády Míši, se spolužáky ze školy a i učiteli. Policejní psycholog s těmito dětmi pracoval v rámci skupinové krizové intervence. Následně pracoval i s jejich rodiči, kteří zmizení Míši mohou vnímat také jako pro ně tíživou situaci. Snažil se jim vysvětlit, co všechno policie v tomto případě dělá a že to, co teď jejich děti nebo i oni sami prožívají, je normální," přibližuje policejní mluvčí Veronika Hyšplerová.
Proběhly rozsáhlé pátrací akce v okolí bydliště, ale i v širším okolí. Prohledávaly se sklepy, půdní prostory, kontejnery na komunální odpad, ale i další možná místa, kde by případně Míša mohla být. Při pátracích akcích pomáhali nejenom naši policejní speciálně vycvičení psi, ale i další speciálně vycvičení psi z organizací mimo policii. V tomto pátrání přišla i pomoc od německých kolegů, kdy policejní psovod z Policejního ředitelství Zwickau přijel se svým speciálně vycvičeným psem na vyhledávání osob. Poslední stopa, kterou pes vypracoval, byla cesta, kudy Míša běžně chodila.
"Kriminalisté stále vyhodnocují stovky hodin záznamů z kamerových systémů nejen z města Ústí nad Labem, ale i dalších měst a pro nás důležitých míst v Ústeckém kraji. Vzhledem k rozšíření tohoto okruhu kamer speciálnímu týmu pomáhají další kriminalisté z jednotlivých územních odborů. Proběhla i výzva směrem k veřejnosti a majitelům soukromých kamer nainstalovaných ve svých vozidlech nebo na budovách," dodala policistka.
Dalším z řady opatření byla výzva v městské hromadné dopravě. V každém trolejbuse byla vyvěšena fotografie Míši s jejím popisem. Hovořili jsme s řidiči MHD, zda pohřešovanou dívku neviděli a rovněž jim byla předána její fotografie. Policisté v civilu chodili v centru města a v obchodním centru, kde zastavovali a informovali veřejnost o pátrání.
Specialisté z oboru informační kriminality stále vyhodnocují Míšinu komunikaci na sociálních sítích, ale i samozřejmě další komunikaci, která je pro policii důležitá a může pátrače přivést na stopu.
Vzhledem k tomu, že prostřednictvím médií proběhla výzva směrem k veřejnosti při pomoci v pátrání po pohřešované Míše Muzikářové a na sociálních sítích tuto informaci sdílely tisíce lidí, tak snad není nikdo, kdo by o tomto pátrání nevěděl. Do současné doby přišlo na zhruba 250 poznatků od veřejnosti. Stále jedna čtvrtina těchto poznatků je od různých senzibilů a médií. Kriminalisté se těmito poznatky ihned zabývají, vyhodnocují je a prověřují. Práci jim ovšem komplikují a stěžují lidé, kteří si záměrně poznatky vymýšlí. Pisatelé převážně na sociálních sítích si neuvědomují, že pro ně chvíle slávy a zájmu, je pro kriminalisty obrovské množství práce. Na prověření takového poznatku se musí tříštit síly, které by případně v tu chvíli byly potřeba jinde. Mezi takovými pisateli jsou nejenom dospělí, ale i děti.
"Na závěr bychom chtěli poděkovat všem, kteří už jenom sdílením informace o pátrání po Míše Muzikářové policii pomohli a věří, že pro její vypátrání děláme vše," sděluji Veronika Hyšplerová.