Bílence - V pondělí ve večerních hodinách bylo potvrzeno vyšetřením ohnisko ptačí chřipky H5 v obci Bílence na Chomutovsku. V chovu se nachází asi 400 kusů drůbeže různých druhů. Chovatel nahlásil úhyn dvou krůt, část chované drůbeže vykazovala typické příznaky nákazy.
Hasiči se připravují na likvidaci části chovu. Foto: Michal Hrdlička
Státní veterinární zpráva požádala Hasičský záchranný sbor Ústeckého kraje o pomoc při likvidaci chovu drůbeže, kde se vyskytla nákaza ptačí chřipkou. Hasiči museli zlikvidovat 250 kusů drůbeže, a to slepicu, husy a krůty. "Akce začala ve 12 hodin a bylo na ni vyčleněno 25 hasičů. Zásah byl ukončen v 15 hodin a 37 minut," dodal mluvčí HZS Ústeckého kraje Lukáš Marvan.
Ohnisko ptačí chřipky bylo objeveno v obci Bílence na Chomutovsku. Foto: Michal Hrdlička
Jedná se o třinácté letošní ohnisko nákazy v ČR a první v Ústeckém kraji. Vysocepatogenní ptačí chřipka subtypu H5N8 byla dosud v ČR potvrzena také u 31 volně žijících ptáků. Nákaza se vyskytuje ve více než 20 zemích EU. Počet ohnisek v chovech drůbeže na území EU se blíží 600. Nejvíce postiženými státy jsou Maďarsko (231 ohnisek) a Francie (177 ohnisek) (údaje k 30.1. 2017).
Počet ohnisek nákazy na území Evropské unie se přiblížil k šesti stovkám. Foto: Michal Hrdlička
Státní veterinární správa provádí místní šetření, při kterých zajišťuje soupis hospodářství ve vymezených uzavřených pásmech a průběžně vyhodnocuje nákazovou situaci. Byla zavedena příslušná veterinární opatření k zamezení dalšího šíření nákazy podle platné legislativy.
Likvidace asi 250 kusů drůbeže by měla zamezit dalšímu šíření nákazy. Foto: Michal Hrdlička
Živočišné produkty z drůbeže z území ČR jsou bezpečné, protože jsou pod stálým veterinárním dozorem. Z infikovaných hospodářství nebyl uskutečněn žádný přesun živočišných produktů ani zvířat, jednalo se o drobnochovy s využitím produktů pro vlastní spotřebu.