Klášterec nad Ohří - V červenci se v galerii Kryt představí již potřetí známá fotografka Lenka Hatašová.
Vernisáž výstavy V jiném světle se uskuteční 10. 7. 2020 v 17 hodin v galerii Kryt a jako každoročně ji hudebně zahájí houslista Jaroslav Svěcený. Výstavu si budete moci prohlédnout až do konce letních prázdnin každý všední den včetně víkendů a svátků.
Lenku určitě nemusíme dlouze představovat. Svoji tvorbu v galerii Kryt odprezentuje již potřetí, troufám si tedy říct, že se tak stala jedním z našich dvorních vystavovatelů. Poprvé si její umění mohli návštěvníci vychutnat v roce 2017 během výstavy Obrazy Izraele a podruhé v roce 2019 v rámci série výstav Osudové devítky, kdy naší galerii poskytla dosud nepublikované fotografie z průběhu listopadu 1989 v Praze.
Tentokrát nás Lenka seznámí s projektem V jiném světle. Sama autorka o tomto projektu říká: „Při fotografování známých osobností jsou parametry snímků většinou předem dané a já mám velmi málo prostoru k vlastnímu vyjádření. Média, pro která převážně fotím, mají obvykle přesnou představu, pracuje se v ateliéru se zábleskovými světly.“
Lenku k fotografování přivedl její otec, který pracoval jako fotograf v Ústavu jaderného výzkumu v Řeži. Lenka Hatašová se věnovala válečné fotografii, zachytila válečný konflikt v Jugoslávii, a také fotografování tenisových grand slamů Australian Open, French Open, Wimbledon a US Open. Na konci devadesátých let se začala věnovat portrétům slavných.
Nyní je Lenka známou fotografkou celebrit. Její snímky najdete na nesčetných titulních stranách nejrůznějších časopisů, ale i na obalech hudebních CD či v internetových magazínech. I ona je však puzena vyjadřovat se kromě komerční práce také svobodně. Občas utíká do přírody s kompaktním fotoaparátem nebo jen fotomobilem, v nedávné době však vytvořila zajímavý volný projekt, ve kterém hrají hlavní roli stále ti slavní lidé, které fotí ve svém ateliéru. Tedy hlavní roli vlastně hraje „jiné světlo“.
„Ve svém volném projektu V jiném světle jsem se naopak snažila, aby byly fotografie pořízené v přirozeném světle, které je různě modulované – hledala jsem světelné průzory, paprsky, protisvětlo. Použila jsem například i světlo svíčky, čelovky nebo speciální žárovku, kterou jsem si v podobě mikrofonu nechala vyrobit pro fotografii Karla Gotta.“
Asi každý profesionální fotograf se kromě své obživy více či méně zabývá vlastní volnou tvorbou. Je to jakýsi útěk od reality všedního dne, od komerčního focení, často svázaného požadavky zadavatelů, ke svobodnému vyjádření. Na výstavě uvidíte slavné osobnosti v situacích či prostředích, v jakých se běžně fotografovat nenechávají. Portrétovaní tak poodhalují cosi ze svého soukromí, aktuálního naladění i z hlubin svého nitra.