ČR – Tím, jak každoročně roste obliba medvědího česneku, vydává se na jaře do přírody stále více lidí, aby si listy této chutné a léčivé rostliny nasbírali. I pro sběr česneku medvědího platí pravidla, v některých typech chráněných území je zakázán. Pozor také na záměnu s jedovatou konvalinkou nebo ocúnem.
Bohužel s tím souvisí i každoroční nárůst otrav plynoucí se zaměnitelností této léčivé rostliny s rostlinami jinými, často jedovatými. Méně zkušení sběrači si mohou splést medvědí česnek s jedovatou konva¬linkou nebo ještě hůře s prudce jedovatým ocúnem jesenním. Způsob, jak se záměně rostlin vyhnout, je důkladné prostudování vzhledu, stavby a vlastností medvědího česneku a současné znalosti rostlin zaměnitelných. Listy česneku po rozemnutí voní krásně po česneku, ostatní uvedené podobné rostliny jsou bez zápachu. Přinášíme jednoduché srovnání, které může při sběru a rozlišení od jiných rostlin pomoci.
Rozlišení medvědího česneku od konvalinky a ocúnu
Zdroj: AOPK
Dejte také pozor, abyste medvědí česnek nesbírali tam, kde se to nesmí. V národních parcích, národních přírodních rezervacích a přírodních rezervacích v ČR je sběr jakýchkoliv rostlin zákonem o ochraně přírody a krajiny zakázán. V nenárod¬ních kategoriích chráněných území je povolen pouze sběr lesních plodů (maliny, borůvky, jahody apod.), po¬kud není v aktuálním znění bližších ochranných pod¬mínek stanoveno jinak.