Chomutov - Chomutovský zoopark znovu obohatil jednu ze svých jedinečných zvířecích skupin. Před pár dny dovezl z estonského Tallinu dvojici urialů kaspických, což je málo známý a vzácný druh divokých ovcí. V zooparku očekávali hlavně tříletého samce, protože bude jediný v šestihlavém stádu.
Chovatelé v zooparku tak doufají, že se podaří navázat na úspěšné odchovy mláďat z minulých let. „V Evropě je maximálně pět zoologických zahrad, které urialy kaspické chovají. A v České republice jsme jediní,“ připomíná jedinečnost stáda ředitelka zooparku Věra Fryčová. Poslední mládě se podařilo v Chomutově odchovat v roce 2019, od loňského roku je skupina bez samce.
Společně se samcem dorazila z Estonska také dvouletá samice, oba doplní současnou skupinu čtyř samic. Obohacení stáda odsouhlasil i koordinátor evropského záchovného programu (EEP), kam jsou tito vzácní kopytníci zařazeni. „Vypadají nenápadně, na první pohled připomínají klasického muflona, ale je to jedno z nejvzácnějších zvířat, které chováme,“ podotýká k urialům vedoucí zoologie Miroslav Brtnický.
Jednou ze zajímavostí je i název zvířete. Jisté je, že jde o blízké příbuzné ovcí a právě muflonů, ale další zařazení je pro evoluční biology i zoology trochu oříšek. Proto se lze setkat i s dalším pojmenováním – ovce stepní, arkal, archál nebo urial stepní. „Dokonce i latinský název se společně s nově zjišťovanými informace mění,“ doplňuje další neobvyklost Brtnický.
Urialy mohou návštěvníci spatřit ve výběhu makaků magot. Společně s opičkami ho obývají od roku 2002, kdy chomutovský zoopark začal arkaly chovat.
V přírodě žijí tito sudokopytníci především na náhorních plošinách a v horách střední Asie. Vzhledem k táhlým válečným konfliktům ale nejsou známé počty volně žijících jedinců.