ČR - Nadcházející sčítání lidu, domů a bytů přináší ideální možnost vyplnit sčítací formuláře jednoduše a bezpečně online na počítači nebo v mobilu. Podle průzkumu se chce takto sečíst přibližně 70 procent obyvatel. Jaké benefity online sčítání přináší?
Jednoduchost a rychlost
„Online sečtení poskytne všem sčítaným lidem řadu výhod. Bude jednoduché, rychlé a s nápovědou, ochrání vaše osobní data, formulář můžete vyplnit za všechny členy rodiny, a především bude bezkontaktní, a tedy zdravotně nejbezpečnější,“ shrnuje Marek Rojíček, předseda Českého statistického úřadu.
Ačkoli i při Sčítání 2021 bude mít každý možnost sečíst se prostřednictvím tištěného formuláře, zásadní důraz je kladen na sčítání online. Jedinou podmínkou online sečtení je přístup k internetu, přičemž v současné době ho má více než 80 procent obyvatel. I proto se sečíst online plánuje podle průzkumu agentury Kantar pro ČSÚ 71 % respondentů, respektive 67 % podle agentury STEM/MARK.
Sečíst se online lze od 27. března 2021 z počítače, tabletu nebo mobilu, a to buď prostřednictvím elektronického sčítacího formuláře na webu www.scitani.cz, nebo pomocí mobilní aplikace dostupné od začátku sčítání v Google Play a App Store pod názvem Sčítání21. Přihlášení do elektronického sčítacího formuláře, ať už přes webové rozhraní, nebo mobilní aplikaci, bude snadné. K přihlášení je nutný osobní doklad (občanský průkaz nebo pas) a datum narození. Přihlásit se lze i přes datovou schránku nebo bankovní a elektronickou identitu (NIA).
Vyplnění online formuláře bude jednoduché, návodné, a oproti tištěnému formuláři i výrazně rychlejší. Čtyřčlenné domácnosti zabere přibližně 30 minut. Nápověda k vyplnění je nedílnou součástí každé jednotlivé otázky. Respondent má ale také možnost poslat ostatním členům domácnosti odkaz a může rozpracovaný formulář v průběhu vyplňování uložit pod vlastním heslem a opětovně se k němu vrátit. Během vyplňování lze využit i služeb chatbota. Výhodou sčítání online je i to, že elektronický formulář ukazuje pouze otázky, které se týkají konkrétního uživatele. Čas dále šetří i automatické doplňování některých údajů. Pokud například uvedete rodné číslo, už se elektronický formulář neptá na číslo dokladu totožnosti a rovnou doplní, zda jde o muže nebo ženu.
Informační podpora
Informační podporu k nadcházejícímu sčítání a pomoc veřejnosti s vyplňováním sčítacích formulářů poskytuje od 12. března Kontaktní centrum Sčítání 2021. Centrum je v provozu denně od 8 do 22 hodin, včetně sobot, nedělí i svátků na kontaktních linkách 840 30 40 50 a 253 253 683. Na kontaktní centrum je ale také možné pokládat dotazy prostřednictvím e-mailu
Bezkontaktnost a možnost vyplnit i za další členy rodiny
„Online sčítání rovněž představuje ideální variantu z hlediska obrany proti šíření koronaviru, protože sečíst se bude možné bez jediného kontaktu se sčítacími komisaři. Není totiž kvůli němu třeba nikam chodit, s kýmkoliv se potkávat, přebírat a předávat formuláře a obávat se případné nákazy,“ doplňuje Marek Rojíček, předseda ČSÚ. Navíc vyplnit jednoduše a bezpečně sčítací formulář z pohodlí domova lze i za ostatní členy domácnosti. Ať už se jedná o rodinné příslušníky, nebo o starší příbuzné. Online sečíst se tak můžete, i když budete náhodou v karanténě.
Bezpečnost a ochrana
Ochranu a bezpečnost při vyplňování elektronického sčítacího formuláře zaručuje technické řešení respektující přísné bezpečnostní standardy a související zákonné normy. ČSÚ používá maximálně zabezpečené softwarové řešení a informační systémy umístěné ve vysoce bezpečném prostředí.
Sčítání lidu, domů a bytů se koná jednou za deset let a jeho cílem je získání přesných a aktuálních dat, která slouží k efektivnějšímu plánování mnoha aspektů veřejného života. Sčítání 2021 je primárně připravováno jako online, vůbec poprvé v naší historii. Jeho organizátorem je Český statistický úřad, nezávislá a apolitická instituce, která sbírá a publikuje data z oblasti demografie, ekonomiky, zdravotnictví, trhu práce a sociálního zabezpečení, kultury, sportu, cestovního ruchu, vzdělávání či životního prostředí. Od roku 1990 zpracovává a zveřejňuje výsledky všech voleb.
Hlavními principy práce ČSÚ jsou: Nezávislost, Nestrannost, Objektivita, Přesnost a spolehlivost, Všem stejné informace ve stejný čas, Ochrana důvěrných údajů. V roce 2020 důvěřovalo Českému statistickému úřadu 61 % obyvatel a patří tak podle Centra pro výzkum veřejného mínění k vůbec nejdůvěryhodnějším institucím v zemi.