Ve skříni by ji našla většina z nás, jen málokdo ale zná její historii a původní význam. O čem je řeč? O kšiltovce – tradiční pokrývce hlavy, která se světu poprvé představila před více než 150 lety. K čemu tehdy sloužila, kdy se začala objevovat na přehlídkových molech a jak ji dnes správně nosit?
Stručná historie kšiltovky
Čepici s kšiltem poprvé nasadili hráči baseballu už v polovině 19. století, a to jako ochranu proti ostrým slunečním paprskům. Novinka se ujala a kolem roku 1900 už byly kšiltovky standardem ve všech tehdejších mužstvech. Trvalo ale dalších 70 let, než se staly stylovým doplňkem outfitu, který byl k vidění nejen v městských ulicích, ale také na televizních obrazovkách a přehlídkových molech.
Druhy kšiltovek
Každý samozřejmě ví, jak taková kšiltovka vypadá. Většina ale netuší, že podle velikosti a tvaru kšiltu lze rozlišovat nejrůznější subkultury a hudební podžánry.
● Baseball Cap – klasika s ohnutým kšiltem, kterou nosili američtí hráči baseballu. Většinou ji poznáte podle vyšitého loga sportovního týmu nebo brandu.
● Snapback – klasická sportovní čepice s velkým a rovným kšiltem. V zadní části má plastový zacvakávací pásek, díky kterému si snadno přizpůsobíte její velikost. Pojí se především s érou hip hopu a rapu.
● Trucker – čepice s kšiltem a síťovinou v zadní části, kterou si oblíbili zejména řidiči kamionů.
● Fitted – kšiltovka bez nastavitelného zapínání v zadní části. Jelikož u ní nelze regulovat velikost, doporučujeme si ji před pořízením vyzkoušet, aby padla jako ulitá.
● 5 Panel – jak název napovídá, kšiltovka je vyrobená z pěti látkových panelů. Má rovný kšilt a není vyztužená jako jiné druhy kšiltovek.
Jak kšiltovku nosit a kombinovat
Kšiltovka působí sportovně, proto rozhodně neuděláte chybu, když ji obléknete ke sportovnímu outfitu nebo ke klasickým džínům a mikině. Stejně dobře se čepice s kšiltem hodí také k oblečení z džínoviny nebo ke koženému křiváku.
Pánové ji mohou vzít také ke kabátu či saku, zatímco dámy k sukni a šatům. V takovém případě však sáhněte po kožené nebo saténové kšiltovce, která působí velmi noblesně.
Jak se o kšiltovku starat
Pravidelným nošením ulpívá na kšiltovce nejen prach z okolí, ale také skvrny od potu nebo make-upu. Těch se nejlépe zbavíte tak, že kšiltovku vyperete. Do pračky ji ale nedávejte, tvrdý kšilt by horkou vodu a ždímání nemusel přežít.
Místo toho si do umyvadla napusťte vlažnou vodu, přidejte do ní trochu šetrného pracího prášku a kšiltovku v ní opatrně očistěte houbičkou nebo hadříkem. Vypranou kšiltovku vysušte ručníkem a nechte ji uschnout. Abyste předešli ztrátě tvaru, doporučujeme vycpat vnitřek čepice například papírem.
Jak vybrat skvěle padnoucí kšiltovku
Nabyli jste dojmu, že svůj šatník potřebujete obohatit o stylovou kšiltovku? Tu pravou najdete na Heurece, stačí jen správně odhadnout ideální velikost. Některé typy kšiltovek sice umožňují přizpůsobit velikost obvodu hlavy pomocí pásku v zadní části čepice, nicméně důležitá je také výška ke korunce. Kšiltovky s nízkou korunkou se zpravidla vyznačují hranatějším kšiltem, zatímco čepice s vyšší korunkou mívají kšilt větší a více zakulacený.