Chomutovsko - Dvě roční období bok po boku. Přesně tak nějak vypadal čtvrtek 4. listopadu v Česku. Zatímco v Karviné se rtuť teploměru vyšplhala na bezmála 19 °C, na vrcholcích Krušných hor bylo o nějakých 19 °C chladněji a k tomu hustě sněžilo.
Pod několikacentimetrovou sněhovou pokrývkou skončil Boží Dar i Klínovec, ten obzvlášť. Sněhové vločky řádily také v Krkonoších a dále na Šumavě, tam ale o něco méně. V nižších nadmořských výškách první polovina dne propršela. Na většině míst napršelo 18 až 23 litrů vody metr čtvereční (v Aši 19 litrů, v Teplicích 21 litrů, v Mostě 22 litrů apod.). A co dál?
5. listopadu: Do cca 19:00 až 20:00 samé mraky, mraky, mraky, které do nejvyšších partií Krušných hor přinesou sněhánky. Mezi Chomutovem a Teplicemi/Ústím, díky srážkovému stínu naší junior verze Himálaje, nespadne ani vločka, resp. kapka, jinde by se přeháňčička objevit mohla. Každopádně srážkové úhrny v řádech desítek milimetrů již nehrozí. Nejvyšší odpolední teploty okolo 4 až 8 °C, v 1 000 m n. m. cca 0 až 2 °C. V době od cca 19:00 až 20:00 bude mraků méně, hlavně v Ústeckém kraji.
6. listopadu: Sobota by měla být celkem pěkná – tam, kde se vlády neujme nízká oblačnost. Srážky? Žádné. Nejvyšší odpolední teploty? Okolo 6 až 10 °C s tím, že i na vrcholcích Krušných hor polezou více nad bod mrazu, takže všechen sníh zvlhne. Nejnižší ranní teploty? Kolem 3 až -1 °C.
7. listopadu: Bílošedá obloha, to je jasná zpráva. Zasněží, zaprší? To je velmi nepravděpodobné, čili deštníky bez obav nechte doma. Nejvyšší odpolední teploty zamíří k hodnotám okolo 5 až 9 °C, nejnižší ranní teploty budou dosahovat hodnot kolem 2 až -2 °C.
8. listopadu: V severozápadním větru nevelké rychlosti se na nebi budou honit oblaka. A protože jich nebude zrovna málo, na přírodní přísun vitaminu D můžeme tak trochu zapomenout. V této části roku se slunce stejně už začíná ukazovat jen na chvíli... Srážky i tentokrát žádné. Nejvyšší odpolední teploty okolo 4 až 8 °C, nejnižší ranní teploty kolem 4 až 0 °C.
Existuje názor, že listopad je nejzbytečnějším měsícem. Zřejmě vychází z toho, že sněhu se ani na horách ještě moc nedaří, že v nížinách neboli v civilizaci je počasí převážně o ničem (tj. teploty mezi pětkou až desítkou, sluníčka poskrovnu atd.)... To posuďte sami. Aktuální výhled počasí, který je vskutku o ničem, praví, že přinejmenším do poslední dekády listopadu bude dominantní relativně teplé oceánské proudění. Z toho plyne, že to, co bude za okny v nadcházejících dnech, tam bude přinejmenším do poslední dekády listopadu. Buďme alespoň rádi, že nepřicházejí hluboké tlakové níže a s nimi spojené větrné počasí. Krom toho, stačí přečkat zbytečný listopad a rázem tu bude prosinec, snad odemčený...