ČR - Policisté, celníci a v některých případech i strážníci obecních a městských policií mohou od letošního roku vyžadovat při silniční kontrole zaplacení neuhrazené pokuty za dopravní přestupek. Změna má zlepšit vymahatelnost pravomocně uložených pokut.
Řidiči si od ledna musí dávat větší pozor. Pokud policisté, celníci či strážníci při kontrole vozidla zjistí, že řidič nebo provozovatel vozu nezaplatil splatnou pravomocně uloženou pokutu za dopravní delikt, mohou nově na místě požadovat její uhrazení. V případě, že řidič pokutu hotově či kartou nezaplatí, bude možné mu zadržet registrační značky vozidla nebo zabránit odjezdu vozidla tzv. botičkou.
„Nejlepší je jezdit bezpečně bez dopravních přestupků. Pokud však řidič pokutu dostane, není možné, aby ji nezaplatil. Hrozba zadržení auta je tvrdá, ale nutná a já doufám, že pro případné neplatiče bude fungovat jako nejlepší prevence,“ uvedl ministr vnitra Vít Rakušan. Cílem nové úpravy je zvýšit bezpečnost silničního provozu a respekt k dodržování právních předpisů.
Změnu schválila Poslanecká sněmovna v září loňského roku v rámci novely zákona o policii a celní správě. K možnosti zadržení registrační značky spustili policisté kampaň „Nezaplatit se nevyplácí“. Na jaké přestupky a na koho se změna vztahuje, najdete včetně odpovědí na nejčastější dotazy zde. Pokud jde o strážníky obecní policie, ti budou mít právo zabránit vozidlu v jízdě u neuhrazených pokut za dopravní přestupky spáchané na území obce.
Důvodem předložení novely zákona je dlouhodobě nedostatečná vymahatelnost pravomocně uložených pokut, zejména těch za dopravní přestupky, které nebyly zaplaceny na místě a byly následně předány do tzv. dělené správy k vymožení. Neuhrazených pokut, které policisté udělili a předali celní správě k vymožení, je téměř 60 %.