V kraji už je omikron. Skokově vzrostlo reprodukční číslo viru, počty pacientů v nemocnicích neklesají
Ilustrační foto
Chomutov

Ústecký kraj - Krajský krizový štáb se sešel prostřednictvím videokonference ve středu dopoledne, aby zhodnotil aktuální situaci na území regionu v souvislosti s šířením onemocnění covid-19. Situace v Ústeckém kraji ve vztahu k zaplněnosti nemocnic je nadále vážná, ale stabilní. Počty hospitalizovaných pacientů s covid-19 v tuto chvíli stagnují, neklesají. Očekávat lze nárůst počtu nutných hospitalizací v souvislosti s šířením omikron varianty mutace viru.

Aktuální reprodukční číslo šíření viru R je 0,97, skokově vzrostlo z 0,6, což signalizuje novou příchozí vlnu komunitního šíření viru. Situace v nemocnicích na území regionu je nadále vážná, zdravotníci jsou přetížení, dochází ke stagnaci počtu hospitalizovaných pacientů. Propuštěné ihned nahradí pacienti noví. Obsazenost vyhrazených standardních covid lůžek je 56 % a JIP lůžek dokonce 85 %. U hospitalizovaných pacientů převládají neočkovaní v poměru 60 % ku 36 % pacientů s dokončeným očkováním druhou nebo posilovací dávkou. V nemocnicích nadále pomáhá 27 vojáků a profesionální hasiči zdravotníci pomáhají v teplické nemocnici.


  • Krizový štáb: "Opakovaně apelujeme na všechny neočkované obyvatele regionu, aby zvážili svůj postoj a nechali se očkovat. Vakcína je již k dispozici i pro děti ve věku 5 – 11 let."

V Ústeckém kraji je aktuálně alespoň první dávkou naočkováno 61 % populace. Došlo k nárůstu počtu dávek vakcíny podaných praktickými lékaři i lékaři pro děti a dorost. Posilovací dávku má již 190 tisíc osob. Děti ve věku 5 – 11 let se kromě ordinací dětských praktických lékařů mohou očkovat v nemocnicích v Kadani, Ústí nad Labem a Rumburku.

Krajský úřad distribuoval celkem 439 tisíc antigenních testů do základních a středních škol určených k povinnému testování v termínech 6., 10., 13. a 17. ledna. Nově se testují všichni žáci a zaměstnanci škol bez výjimky. Situace ve školách je v tuto chvíli podle výsledku počtu záchytů antigenními testy po prvním testování příznivá. Obdobně je tomu ve všech sociálních službách.

V kraji je už omikron

krizový štáb
Krizový štáb Ústeckého kraje. Foto: Ústecký kraj

Výskyt mutace viru omikron je již sekvenací odebraných pozitivních vzorků potvrzen i v Ústeckém kraji. S ohledem na rychlost šíření této mutace viru v okolních zemích se dá očekávat, že komunitním šířením v průběhu měsíce ledna začne tato varianta i na území Ústeckého kraje převládat. Účinnou ochranou může být třetí posilující dávka vakcíny, která zvyšuje ochranu před těžkým průběhem nemoci až na 75 %. Dvě dávky mají ochranu přibližně 35 %.

Krizový štáb Ústeckého kraje apeluje na všechny obyvatele, kteří se doposud neočkovali, aby tak učinili. Očkování nechrání před nakažením, ale výrazně pomáhá zmírnit počet nutných hospitalizací v nemocnicích. Aktuální seznam očkovacích míst v Ústeckém kraji naleznete na webových stránkách ZDE.

REKLAMA

Podmínky užití

Texty označené jako (PR) nebo (PI) případně Reklamní sdělení či Sponzorováno jsou placenou inzercí.

Obsah tohoto webu je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování obsahu tohoto webu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu vydavatele webu výslovně zakázáno.

Za obsah inzerátů nese odpovědnost jejich zadavatel. Redakce se nemusí s obsahem inzerátů ztotožňovat a nenese žádnou odpovědnost za případné škody, které jejich zveřejněním vzniknou.

Nahoru