Karlovarsko/ČR - Léto je za námi, pomalu se blíží podzim a s ním i topná sezóna. S topením je ale zároveň spojeno hned několik rizik. Co dělat a na co si dát pozor, na to upozorňuje Asociace Záchranný kruh Karlovy Vary.
Pamatujte! Pokud jste si ještě nenechali vyčistit komín a zkontrolovat topidlo, tak je nejvyšší čas to udělat a sehnat si odborníka.
Pár důležitých pravidel
- Ještě před topnou sezónou by si měl každý vyčistit kamna a seřídit kotel topení.
- Topí-li se pevnými palivy, zanesený komín vede nejen ke špatnému hoření, ale roste i nebezpečí vznícení sazí, škvíry v komínovém plášti zase hrozí vznikem požáru na půdě.
- U plynových kotlů je navíc nutná jak čistota komínových průduchů, tak předepsaného tahu komína.
- Při prvním zatopení v sezóně kotel a komín raději příliš nenamáhejte a topte méně intenzivně.
Bezpečnostní zásady
- Zvýšenou pozornost je třeba věnovat správné instalaci a údržbě topidel. V žádném případě neinstalujte topidla bez odborné pomoci.
- Topidla nepodrobujte jakýmkoliv domácím “vylepšením” nebo úpravám, zvyšuje se tím riziko vzniku požáru, výbuchu či jiného neštěstí.
- Vždy je třeba dodržovat zásadu bezpečné vzdálenosti topidla od dalších předmětů v místnosti, stavebních konstrukcí a podlahových krytin.
- Jakékoliv hořlavé látky a předměty, které se mohou vznítit, (ba i obyčejný hadr), skladujte pokud možno co nejdále od topidel. V žádném případě neodkládejte na topné či ohřevné plochy jakékoliv hořlavé předměty.
V případě požáru nebo živelní události můžete dostat zaplaceno i za následné škody, jako likvidace nepoužitelných částí stavby a následně i pojistnou částku na nový dům. Je ale potřeba mít dům či byt řádně pojištěný.