Chomutov – Březenecká plastika s keramickými mozaikami, která nese název Dětská průlezka, září novotou. Rekonstrukci prováděl umělecký sochař Ondřej Doležal. V plánu jsou podle vedení města opravy i dalších děl a historická místa ve městě.
„V pondělí 23. října město převzalo dokončenou opravu betonové skulptury s mozaikami se zvířecími motivy, která se nachází na sídlišti Březenecká vedle bývalé Pošty 4 v Chomutově. Díky renovaci mozaiky opravdu krásně vynikly a myslím, že se nyní máme opět čím chlubit,“ komentuje Jitka Řeháková, vedoucí odboru majetku města.
Autorem plastiky Dětská průlezka, která v 70. letech 20. století zkrášlila veřejný prostor sídliště Březenecká, byl architekt Rudolf Berger a výtvarníci Miroslav Houra a světově uznávaný sochař Jaroslav Bejček, autor mnoha dalších uměleckých děl v ulicích Chomutova.
Restauratérské práce na plastice Dětská průlezka i na soše Dary země, kterou město Chomutov nechalo zrenovovat letos v létě, provedl významný český sochař Ondřej Doležal, který s kamenem pracuje již 40 let. Nyní se ve své kariéře věnuje především sochám a architektonickým prvkům. Mimo oprav chomutovských památek restauroval také například portál Ministerstva pro místní rozvoj na budově na Staroměstském náměstí v Praze. Na Karlově mostě v hlavním městě ztvárnil také kopie erbů s girlandami a vytvořil například i kopii Gryfa před karlovarským divadlem.
„Určitě máme v plánu s opravami nadále pokračovat. V příštím roce proběhne vyčištění několika soch. Chtěli bychom také zrenovovat a znovu v Chomutově umístit sochu Kašpárek, která byla v minulosti odstraněna ze svého původního místa, a naplánované máme restaurování oltářního obrazu v kostele svatého Ignáce,“ vyjmenovává Řeháková, kterým uměleckým dílům se v Chomutově navrátí původní krása.
Naplánovány jsou i další opravy uměleckých děl a historických budov. Aktuálně se opravy týkají například sochy svatého Jana Nepomuckého, která se nachází u statku v Podkrušnohorském zooparku v Chomutově. „Od počátku 21. století po vandalském útoku je socha Jana Nepomuckého bez hlavy. Rádi bychom tuto skutečnost změnili. Dále bude probíhat III. etapa restaurování kaple Božího hrobu v kostele svatého Ignáce a budeme dělat též nové osvětlení v kostele svaté Kateřiny,“ popisuje plány Hana Nováková, vedoucí odboru rozvoje a investic.
Litvínov začal kartotékou
Plán oprav umění ve veřejném prostoru chce sestavit také nedaleký Litvínov, který proto nechat sestavit kartotéku se seznamem uměleckých děl v ulicích. „Jsou nepostradatelnou součástí našeho města a jeho dědictví. Máme celkem 186 evidenčních karet, na nichž jsou uvedeny důležité informace o těchto dílech, včetně umístění, popisu, autora a historie oprav. Ne všechna tato díla ale jsou ve vlastnictví města," vysvětlil místostarosta Karel Rosenbaum.
Snaha Litvínova spočívá v tom, abychom s ohledem na znalecké posudky město provádělo nezbytné opravy a údržbu evidovaných uměleckých děl a památek. „Příslušný odbor městského úřadu proto dostal úkol připravit střednědobý plán, podle kterého bude údržba těchto děl realizována. Věříme, že tímto způsobem zachováme a posílíme kulturní dědictví našeho města a uděláme tak Litvínov přitažlivějším pro vlastní občany i pro jeho návštěvníky," doplnil místostarosta Litvínova