Klášterec nad Ohří - Jakým směrem byl se mělo ubírat lázeňství v Klášterci nad Ohří? O tom musím brzy rozhodnout klášterecká radnice. Město vypracovalo Analýzu rozvoje lázeňství, která byla předložena radním a v příštím týdnu bude na programu zasedání zastupitelstva. Seznámit se s ní může i široká veřejnost.
V Klášterci nad Ohří jsou tři oblíbené minerální prameny, oficiálně má město uznaný přírodní léčivý zdroj s povolením k jeho užívání. Aby ale město o povolení nepřišlo, musí podle Ministerstva zdravotnictví České republiky 1. července 2019 zahájit provoz lázeňské léčebně rehabilitační péče. Co to obnáší? Například 24hodinový provoz s přítomností zdravotnického personálu, což přestavuje navýšení nákladů. Je nutné též zvýšit ubytovací kapacity, které jsou v tuto chvíli nedostačující.
Podle strategického plánu města je rozvoj lázeňství prioritou, proto radnice vypracovala Analýzu rozvoje lázeňství v Klášterci nad Ohří. Ta byla předložena radním a v příštím týdnu bude na programu zasedání zastupitelstva. Analýza si klade za cíl seznámit zastupitele i širokou veřejnost se současným stavem lázeňství ve městě a nastiňuje varianty dalšího rozvoje.
Navržené varianty rozvoje lázeňství v Klášterci nad Ohří
Varianta 1 - Prodej areálu soukromému investorovi
Většina lázeňských areálů v ČR patří soukromým investorům. Existují sice výjimky, ale model soukromého vlastnictví je pro rozvoj areálů velice výhodný. Soukromý investor má tržní motivaci uspět a obecně lze říci, že jsou soukromé společnosti lepší hospodáři, než městské společnosti, a to i díky vyšší flexibilitě a rychlosti rozhodovacích procesů. Na druhou stranu hledání investora je běh na dlouhou trať. Lázně Evženie potřebují další rozvoj pro vybudování dobré pozice v rámci trhu, který je v severozápadních Čechách velice dobře rozvinut – to s sebou nese zvýšené náklady. Pro město by tato varianta nepochybně přinesla peníze z prodeje a zbavení se finanční zátěže v podobě investic do údržby areálu.
Varianta 2 – Vstup města do obchodního partnerství se soukromým subjektem
Dalším modelem fungování lázeňských míst v ČR je provozování lázní ve společném podniku se soukromým subjektem. V podmínkách Klášterce nad Ohří to znamená faktický vstup/odkup podílu ve společnosti ARC-MED s.r.o. nebo hledání jiného vhodného partnera. Dle různých modelů spolupráce se budou měnit také náklady města na další rozvoj – případný odkup části společnosti nebo naopak společná investice při různých poměrech majetkového zastoupení a další varianty.
Varianta 3 – Provozování lázní skrze městskou společnost se 100% podílem
Jedna z variant je také návrat k modelu 100% provozování skrze městskou společnost. Jako logické by pak bylo obnovení provozuschopnosti společnosti Lázně Evženie a.s., která by po získání všech povolení mohla lázně provozovat. Problémem je, že společnost nemá know-how a potřebovala by tak garanta provozu, který by jí pomohl získat veškerá povolení. Tato varianta je také časově náročná a není zde garance možnosti obnovení řízení s Ministerstvem zdravotnictví ČR, které by zrušilo probíhající řízení. I díky negativním zkušenostem s města s řízením skrze 100% vlastní společnost je tato varianta velice riziková.
Varianta 4 - Ponechání současného stavu
Jako možnou variantu je potřeba uvést i ponechání současného stavu. Ačkoliv je plně v rozporu se SPRM a znamenala by tak faktické ukončení pokusů o uznání města jako lázeňského místa. Při zanechání současného stavu a provozování lázní Evženie společností ARC-MED s.r.o. dojde k faktickému nenaplnění lhůt Ministerstva zdravotnictví ČR. Tím dojde k pozastavení povolení k využívání minerálních zdrojů a areál lázní nebude schopen provozovat jakékoliv prvky lázeňství, kde jsou využívány minerální prameny. Postoj společnosti ARC-MED s.r.o. nelze odhadnout, nicméně lze očekávat, že společnost nebude ekonomicky schopna nést plné zatížení, které si vyžaduje poskytování LLRP a tudíž zůstane u současného modelu provozu rehabilitací a wellness.
Celou rozsáhlou Analýzu rozvoje lázeňství v Klášterci nad Ohří si můžete prohlédnout ZDE.